Skip to content Skip to footer

Jak wybrać panele ścienne?

Pomimo rozwoju różnorodnych możliwości dekoracji ścian, większość wciąż kojarzy się malowanie bądź tapetowanie. Jednakże, można znaleźć inne metody, które również pozwalają tworzyć ciekawe aranżacje dekoracyjne. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie paneli ściennych.

Rodzaje paneli ściennych

Jednym z podstawowych typów paneli ściennych są panele ścienne gipsowe. Są one dość popularne ze względu na możliwe uzyskanie efektu imitacji kamienia. Tak przygotowane panele ścienne są bardzo atrakcyjne, szczególnie kiedy preferujemy te o ciekawych kształtach.

Panele naścienne bardzo często występują również w wersji wykonanej z PCV. Wyróżnia je przede wszystkim lekkość oraz prostota ich montażu. Panele na ściany tego typu z reguły nie są drogie, a co ciekawe, są wystarczająco trwałe. Panele na ściany tego typu nie są podatne na wodę, dlatego mogą być stosowane praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Warto również wspomnieć o panelach ściennych drewnianych. Są to panele, które cechują się największą atrakcyjnością. Wyglądają bardzo ładnie, a ponadto mają pewien „ekologiczny” charakter. Jeżeli chodzi o ich wytrzymałość, wszystko zależy od rodzaju drewna, które zostały wykorzystane do przygotowania takiego panelu. Zastosowanie zbyt miękkiego drewna może skutkować tym, iż po nasiąknięciu wodą, takie panele naścienne szybko ulegną zniszczeniu. W związku z tym, warto wybrać twardsze drewno, które dodatkowo będzie wzmocnione impregnatem.

Poza panelami ściennymi wymienionymi powyżej istnieję jeszcze inne, jednak te znajdują zastosowanie najczęściej, jeżeli mowa o projektowaniu wnętrz.

Jaki rodzaj paneli naściennych wybrać do kuchni?

Kuchnia jest miejscem, w którym najczęściej wykorzystywane są panele na ściany. Najważniejszym kryterium wyboru paneli do tego pomieszczenia będzie odporność na wilgoć oraz wszelkiego rodzaju zabrudzenia. W związku z tym, warto zwrócić swoją uwagę w kierunku paneli PCV. Ich jedyną wadą może okazać się wartość dekoracyjna, jednak przy odrobinie fantazji można wyciągnąć z nich prawdziwe piękno.

Jeżeli panele PCV nie przypadły do gustu, warto zwrócić swoją uwagę na nieco droższe rozwiązania, jakimi są panele laminowane czy… szklane! Jednakże stosując tego typu produktu, jesteśmy narażeni na zdecydowanie wyższe koszty niż w przypadku paneli PCV.

Panele ścienne wciąż znajdują zastosowanie w dekorowaniu wnętrz. Ich zaletą jest to, że ściany nie trzeba specjalnie przygotowywać przed montażem, jeżeli nie jest bardzo wyboista. Jest to rozwiązanie na pewno ciekawe, jeżeli zostanie dobrze wcielone w życie.