Skip to content Skip to footer

Lampki choinkowe zewnętrzne na cały rok – czy warto?

Przyglądając się bliżej budynkom zarówno w miastach, jak i na wsiach, można dostrzec oświetlenie świąteczne zewnętrzne, wiszące na domach cały rok, zapalane w okresie świątecznym. Lampki zewnętrzne są zwykle wykonane z solidnych i odpornych na wilgoć materiałów, ale czy są w stanie wytrzymać długo w tak zmieniających się warunkach pogodowych?

Lampki choinkowe zewnętrzne – czy ją wytrzymałe?

Z pewnością są odporne na mróz oraz przemakanie. Nie straszne im niskie temperatury, śnieg czy nawet deszcze. Niestety nie są one niezniszczalne i ciągła ekspozycja na niesprzyjające warunki środowiskowe może doprowadzić do ich stopniowego zniszczenia. Ponadto, mogą one zachodzić piaskiem, a nawet wszelkiego rodzaju mchami i porostami, brudząc przy tym elewację budynku.

oświetlenie świąteczne zewnętrzne zewnętrzne cały rok – wady i zalety!

Zaletę, dla której lampki choinkowe zewnętrzne pozostawia się na budynku można wymienić tylko jedną: brak konieczności ponownego ich zakładania. Jest to wygodne, zwłaszcza, kiedy ktoś wiesza nawet kilkudziesięciometrowe sznury w ciężko dostępnych miejscach. Natomiast jeśli chodzi o wady, jest ich całe mnóstwo, między innymi:
> pył i kurz osadzający się na lampkach, może z czasem tworzyć zacieki na elewacji,
> kable zaczynają kruszeć i stawać się mniej plastyczne,
> wiatr i opady mogą prowadzić do stłuczenia lampek i wszelkiego rodzaju innych uszkodzeń mechanicznych,
> wytrzymają zdecydowanie krócej niż te zakładane co roku na nowo.

Nawet najlepsze lampki zewnętrzne nie są niezniszczalne. Podsumowując wszystkie wady i zalety, można zauważyć, że nie warto pozostawiać ich na cały rok. Nigdy nie ma się pewności czy wytrzymają chociażby do kolejnych świąt Bożego Narodzenia. Takie ryzykowanie może prowadzić do niepotrzebnej straty pieniędzy, a jak wiadomo okres świąteczny i tak niesie za sobą spore wydatki związane z przygotowaniem kolacji Wigilijnej czy prezentami dla bliskich.

Zakładanie lampek – poproś o pomoc!

Jeżeli zakładanie skomplikowanych ozdób świątecznych na budynku sprawia Ci trudność, nie warto wybierać niepewnego sposobu i pozostawiać lampek na budynku do przyszłego roku. Zawsze można zlecić to innej osobie. Dodając ogłoszenie w internecie, z pewnością znajdą się chętni, którzy za niewielką opłatą ozdobią Twój dom w sposób, w który sobie życzysz.