Skip to content Skip to footer

Aerożel – właściwości, zastosowanie, ile kosztuje i gdzie można kupić

Aerożel jest jednym z najlepszych materiałów izolacyjnych, jednak stosowanym stosunkowo rzadko, ze względu na charakteryzującą aerożel cenę. Jej wysokość świadczy o jakości tej substancji najlepiej, ale nie każdego stać na jej zakup.

Właściwości aerożelu

Aerożel ma znakomite właściwości termoizolacyjne, dzięki jego porowatej strukturze. Wyróżnia się najlepszym spośród wszystkich materiałów izolacyjnych współczynnikiem przewodzenia ciepła, który wynosi 0,012-0,016 W/(m.K). Nie trzeba więc stosować grubych warstw, a materiał ten zapewnia nie tylko ciepło zimą, ale też zmniejsza nagrzewanie się pomieszczeń w czasie letnich upałów. Aerożel jest również świetnym izolatorem akustycznym. Jest niepalny i odporny na wysoką temperaturę. Niestety nie jest całkiem odporny na wodę, jednak maty aerożelowe wzmacniane włóknem węglowym nie ulegają pod wpływem wody zniszczeniu. Aerożel, podobnie jak wełna mineralna może podrażniać drogi oddechowe i skórę podczas montażu, ale dla mieszkańców ocieplonego budynku jest całkiem bezpieczny.

Aerożel – zastosowanie

Aerożele stosowane są w budownictwie i wielu gałęziach przemysłu. Są używane zarównie zewnętrznie jak i wewnętrznie. Można je spotkać nawet w urządzeniach AGD. Najczęściej stosowane są maty aerożelowe, a jedną z najpopularniejszych jest porogel. Maty porogelowe mają od 5 do 10 mm grubości. Są wyjątkowo elastyczne – można je dowolnie układać, kleić, wycinać. Maty porogel mają świetne właściwości hydrofobowe i paroprzepuszczalne. Można je łączyć z innymi materiałami i wykazują dużą odporność na ściskanie.

Aerożel cena i gdzie kupić

Cena aerożelu jest jedyną jego wadą. Ocieplenie 1 m. kw. jest nawet 10-krotnie droższe od wełny szklanej czy styropianu. Charakteryzująca aerożel cena, mimo że jest proporcjonalna do jego jakości, odstrasza chętnych na jego zastosowanie. Gdzie można kupić aerożel? Jak znaleźć sprzedający aerożel sklep? Sklepy z aerożelem w asortymencie są tak naprawdę wszędzie. Można go kupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Jest także dostępny w sklepach internetowych oraz na stronach producentów. Tak jak w przypadku wszystkich materiałów budowlanych, jeśli chodzi o aerożel sklep udzieli każdemu klientowi wszystkich informacji. Nie powinno więc być problemów z jego zakupem, aczkolwiek jest to wybór raczej głównie dla ludzi bogatych.