Skip to content Skip to footer

Wiórowe płyty meblowe – co warto wiedzieć?

Płyty meblowe z surowców drewnopochodnych cieszą się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko w przemyśle meblarskim, ale również i w budownictwie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym są płyty wiórowe, które z roku na rok zdobywają coraz szersze grono zadowolonych klientów.

Co warto wiedzieć?

Wiórowe płyty meblowe w Poznaniu jak powszechnie wiadomo produkowane są ze specjalnie przygotowanych wiórów drzewnych. Dzięki specjalnym maszynom wióry są dokładnie sprasowane w wysokiej temperaturze pod ciśnieniem. Spajanie poszczególnych wiórów możliwe jest poprzez dodanie specjalnej żywicy mocznikowo-formaldehydowej.

W zależności od indywidualnych potrzeb oraz przeznaczenia, producenci są w stanie wytworzyć płyty wiórowe o różnych rozmiarach i grubościach. Po dodaniu specjalnych spoiw można poprawić również parametry wytrzymałościowe. Nie można zapominać również o różnorodnych wykończeniach. W chwili obecnej królują płyty laminowane, lakierowane i fornirowane.

Jakie są właściwości płyty wiórowej

Na właściwości fizyczne i mechaniczne wiórowych płyt meblowych w Poznaniu bardzo duży wpływ ma przede wszystkim ułożenie poszczególnych cząsteczek drewna oraz rodzaj użytych surowców. Większość producentów stawia na równoległe ułożenie wiórów względem płaszczyzny, dzięki czemu można ograniczyć pęcznienie płyt.

Aby pozbyć się problemu z pęcznieniem stosuje się warstwową budowę płyty. W ten prosty sposób poprawia się również wytrzymałość płyty wiórowej na zginanie. Nie można zapominać także o zmniejszeniu chropowatości, która w wielu sytuacjach może być dużym problemem.

Rodzaje płyt wiórowych

Wiórowe płyty meblowe w Poznaniu produkowane są przy wykorzystaniu różnych środków wiążących. Najczęściej wykorzystywane są specjalne spoiwa syntetyczne albo spoiwa mineralne. Zwykłe płyty prasowane tworzone są z normalnych, bardzo drobnych wiórów. Płyty orientowane (OSB) produkowane są z większych wiórów o wydłużonym kształcie. Warto wspomnieć również o tym, że wióry te ułożone są osiami podłużnymi. Na rynku znaleźć można także płyty wielopłatowe, które produkuje się z dużych wiórów płatowych.

Jeżeli chodzi o płyty meblowe w Poznaniu wiązane spoiwami mineralnymi, to możemy wymienić popularne płyty cementowo-wiórowe, które wiązane są cementem i płyty magnezytowo-wiórowe klejone z kolei specjalnym spoiwem magnezytowym. Nowością na rynku są płyty gipsowo-wiórowe, które spaja się gipsem.