Współczesny transport polega nie tylko na dostarczaniu towaru z miejsca na miejsce. Musi sprostać dodatkowym wyzwaniom dyktowanym przez potrzeby producentów i oczekiwania odbiorców. Wymagania te spełniają samochody HDS.
Czym są samochody HDS?
Tego typu samochody to dwa w jednym. Łączą w sobie funkcje ładunkowe i transportowe. Samochody HDS to pojazdy, na których zostały zamontowane dźwigi hydrauliczne.
Dzięki temu przy użyciu jednego urządzenia można załadować towar, przewieźć go do miejsca docelowego i rozładować. Te funkcje samochodów HDS wykorzystywane są przede wszystkim w branży budowlanej. Taka opcja pozwala na oszczędność czasu i obniża koszty wynajmu samochodu HDS. Inwestor płaci za realne roboczogodziny. Taki wynajem samochodów HDS jest tańszy niż oddzielne zamawianie transportu i dźwigu do rozładunku.
Zaletą samochodów HDS jest ich mobilność, czyli możliwość szybkiego przemieszczania się i wykonywania usług zgodnie ze zleceniami kontrahentów.
Zastosowanie samochodów HDS
Wynajem samochodów HDS jest coraz bardziej dostępny co powoduje obniżenie kosztów finalnych. Z tej opcji korzysta coraz więcej firm, które świadczą usługi w zakresie:
• załadunku i rozładunku towarów,
• przewozu kontenerów,
• przewozu towarów wielkogabarytowych,
• przewozu maszyn,
• załadunku drewna,
• wykonywania prac ziemnych.
Zakres wykonywanych prac zależy w dużej mierze od usprzętowienia samochodu HDS oraz sposobu zamontowania dźwigu.
Żurawie zamontowane na podwoziu służą głównie do wykonywania prac ładunkowych. Te zamontowane za kabiną lub na końcu paki służą także do transportu. To pozwala na obniżenie kosztów. Wykorzystywane są nie tylko przez firmy wynajmujące samochody HDS, ale także przez zakłady produkcyjne posiadające własny tabor. Cena wynajmu samochodów HDS jest doliczana do ceny materiałów.
Wynajem samochodów HDS
Kwestią oczywistą jest fakt, że dla realizacji jednej inwestycji wynajem samochodów HDS jest nieopłacalny. Na rynku funkcjonuje wiele firm posiadających samochody HDS na wynajem. Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na aktualne ubezpieczenia firmy i samochodu, przeglądy rejestracyjne. W razie nieprzewidzianych zdarzeń będą stanowić podstawę dochodzenia roszczeń.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczurowski