Skip to content Skip to footer

Rodzaje przesuwnych okien tarasowych

Wśród okien tarasowych coraz większą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju produkty, takie jak okna tarasowe przesuwne. Wśród nich można wyróżnić dwa podstawowe modele: okna uchylno przesuwne, a także okna unoszono przesuwne.

Podstawowe informacje

Drzwi, które w domach prowadzą na balkon lub taras mogą być wykonane w klasycznej, rozwieranej formie, a także w formie przesuwnej. Systemy przesuwne cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Mogą one obejmować zarówno okna, jak i drzwi tarasowe oraz być wykonane z różnego rodzaju materiałów, wśród których można wymienić między innymi aluminium, drewno czy PCV. Okna tarasowe przesuwne charakteryzują się wysokimi parametrami jakościowymi. W bardzo dobry sposób izolują one pomieszczenia. Chronią je zarówno przed nadmiernym ciepłem i chłodem, jak i hałasem. Dlatego ten rodzaj produktów jest szczególnie polecany podczas budowy domu.

Okna uchylno przesuwne

Wśród różnych rodzajów przesuwnych okien tarasowych można w szczególności wyróżnić okna uchylno przesuwne. Posiadają one szereg zalet podczas ich użytkowania. Przede wszystkim po otwarciu nie zajmują dużej ilości przestrzeni, która w tym przypadku może być przeznaczona do usytuowania różnego rodzaju przedmiotów. Okna uchylno przesuwne są najczęściej wybierane do mieszkań o dużych powierzchniach, a także do budynków jednorodzinnych. Ponadto ten rodzaj okna charakteryzuje się bardzo estetycznym wyglądem i sprawia, że pomieszczenie, w którym się znajduje nabiera niepowtarzalnego charakteru. Sposób jego otwierania jest bardzo płynny, a także odbywa się stosunkowo cicho, niezależnie od jego wielkości i ciężkości.

Okna unoszono przesuwne

Kolejnym popularnym rodzajem przesuwnych okien tarasowych są okna unoszono przesuwne. Ich główną zaletą jest bardzo duży komfort podczas użytkowania, a także wygoda. Zaletą otwierania okna unoszono przesuwnego jest fakt, iż wcale do tego celu nie trzeba używać siły, ponieważ skrzydło okienne w płynny sposób porusza się w specjalnie do tego przystosowanej szynie. Dlatego nawet jeśli są one duże i ciężkie łatwo jest je otwierać i zamykać. Okna tego rodzaju mogą posiadać bardzo duże rozmiary, dlatego przeznaczone są w szczególności do budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm