Skip to content Skip to footer

Podpowiadamy, jak urządzić małą kuchnię w bloku

Dla bardzo wielu osób istotne jest to, aby ładnie mieszkać. W końcu to właśnie w domu spędzamy najwięcej czasu. Są pewne pomieszczenia strategiczne, których zaaranżowanie jest niezwykle ważne, aby wygodnie funkcjonować na co dzień. Właśnie to można powiedzieć o kuchni. Mała kuchnia w bloku bywa problematyczna, jednak korzystając z dobrych porad, można urządzić ją tak, że będzie przytulnie, wygodnie i właśnie funkcjonalnie.

Mała kuchnia w bloku

Mała kuchnia bywa problematyczna. Nie trzeba jednak się zrażać, a po prostu poszukać pewnych rozwiązań, dzięki którym stanie się funkcjonalna. Dosyć istotne jest to, aby podczas jej aranżowania przemyśleć, gdzie będzie znajdował się tak zwany trójkąt roboczy. Czym jest ów trójkąt? To miejsce, w którym wykonujemy najwięcej prac kuchennych, a zatem korzystamy ze zlewozmywaka czy kuchenki. Na to miejsce musi znaleźć się zawsze. W małej kuchni można zrezygnować na przykład ze zlewozmywaka dwukomorowego, na rzecz małego zlewu jednokomorowego. Można kupić malutką płytę indukcyjną tylko na dwa palniki. Jeżeli mieszka się samemu i generalnie mało się gotuje, takie rozwiązanie będzie naprawdę wygodne.

Sprytna zabudowa kuchenna

Istotna jest zabudowa kuchenna. W małej kuchni warto zdecydować się na taką, która jest robiona na zamówienie. Dlaczego? Bo wtedy uda się zagospodarować dosłownie każdy centymetr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Niestety meble kupowane w zestawach w sklepach często nie są takie łatwe do dopasowania. Pozostaje jakaś część, przestrzeń, w którą trudno wcisnąć dostępne w zestawie szafki. Mocną stroną zabudowy na wymiar jest to, że można zamówić sobie szafki o dużej wysokości, które będą sięgały na przykład aż do samego sufitu. W takich szafkach jest mnóstwo miejsca do przechowywania wszystkich kuchennych rzeczy. Dzięki temu w małej kuchni nie trzeba będzie rezygnować na przykład ze sprzętu AGD, zastawy stołowej czy innych rzeczy tego typu.

Czego nie stawiać w małej kuchni?

Jeżeli kuchnia jest naprawdę mała, warto zrezygnować z pewnych rzeczy, które generalnie umiejscawia się w dużych przestrzeniach. Mowa tutaj na przykład o stole. Lepiej postawić wtedy na stół w salonie, a w kuchni po prostu nie organizować miejsca do spożywania posiłków. W małej kuchni raczej też nie zorganizujemy sobie wyspy. Chociaż to bardzo modne rozwiązanie, to sprawdza się ono wtedy, gdy kuchnia jest połączona z salonem. Chociaż niewielkie kuchnie mają sporo ograniczeń, można urządzić je tak, aby były przytulne i wygodne podczas codziennego korzystania.