Skip to content Skip to footer

Pierzyny i kołdry z puchu – jak o nie dbać?

Jakość wypoczynku i snu zależna jest między innymi od właściwego nakrycia ciała. Popularne od dekad pierzyny i kołdry z puchu zapewniają maksimum komfortu, jednak warunkiem tego jest odpowiednie dbanie o pościel.

Przechowywanie pierzyn i kołder puchowych

Wiele osób bagatelizuje kwestię właściwego przechowywania swojej kołdry. Warto jednak pamiętać, że trzymanie pościeli w nieodpowiednim miejscu może obniżyć jej jakość. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pierzyny czy kołdry puchowej. Wypełnienie takich okryć składa się bowiem z naturalnych elementów, które pochodzą zwykle od kaczek lub gęsi. Ponieważ puch i pierze są dość delikatne i lekkie, nie można dopuścić do tego, by utraciły swą formę, kształt i charakterystyczną dla siebie sprężystość. Aby kołdra z puchu lub pierzyna nie stały się zbite, warto unikać ich rolowania i zgniatania. Do przechowywania najlepiej używać więc pokrowców, które zapewnią brak zniszczeń i odkształceń. Sposób ten gwarantuje również brak kontaktu pościeli z wilgocią czy kurzem. Pokrowiec powinien być oczywiście odpowiednio dobrany wymiarem do danej kołdry. Całość można włożyć do dowolnego miejsca, np. pojemnika w łóżku czy szafy. Trzeba jednak pamiętać, aby pierzyna nie została przygnieciona innym przedmiotem.

Kołdra z puchu – pranie

Kołdra puchowa i pierzyna to produkty zawierające naturalny wypełniacz. Dzięki temu posiadają wiele zalet i właściwości korzystnych dla zdrowia. Jednocześnie niezbędne jest regularne czyszczenie nakryć, zwłaszcza gdy użytkownikami ich są alergicy. Nie jest to kłopotliwe, o ile pamięta się o kilku zasadach. Przede wszystkich puch i pierze wymagają delikatności. Warto unikać bardzo silnie działających środków czyszczących. Mocne detergenty mogą uszkodzić materiał i wypełnienie lub niekorzystnie wpłynąć na puszystość produktu. Pranie pierzyny czy kołdry puchowej można przeprowadzać metodą ręczną lub z wykorzystaniem pralki automatycznej (o ile rozmiar kołdry nie będzie stanowił przeciążenia dla sprzętu). Z pewnością zalecana jest niska temperatura i odpowiedni program do delikatnych tkanin. Oczywiście warto wcześniej przeczytać etykietę i zastosować się do wskazówek umieszczonych na niej przez producenta. Podczas prania w pralce należy stale kontrolować urządzenie. Po skończonej czynności konieczne jest szybkie wyjęcie i rozwieszenie nakrycia. Pierzyny i kołdra z puchu wymagają odpowiedniego suszenia w przewiewnym miejscu, wraz z systematycznym roztrzepywaniem i przekładaniem z jednej strony na drugą. Pozwoli to uniknąć zbicia wypełnienia.