Skip to content Skip to footer

Kuchnia miejscem relaksu

Minimalizm to styl, który od kilku lat na trwałe zapanował w wielu dziedzinach życia w tym modzie, sztuce i architekturze. Nic więc dziwnego, że zarówno mieszkania jak i domy buduje się coraz mniejsze i bardziej skompresowane w swej formie. Mniejsze mieszkania oznaczają też mniejsze kuchnie, które trzeba zaprojektować tak by przy małej powierzchni zapewniły maksimum wygody.

Jak tworzyć aranżacje małej kuchni?

Projekty małych kuchni należy tworzyć w oparciu o kilka zasad. Przede wszystkim należy sprawdzić czy w naszym przypadku mamy do czynienia z kuchnią otwartą to jest połączoną z salonem czy zamkniętą kuchnią wydzieloną jako osobne pomieszczenie. Jest to bardzo ważne przy podjęciu kolejnych kroków aranżacyjnych.

W przypadku kuchni otwartej na salon, jej układ winien być jak najbardziej skupiony. Meble w zabudowie powinny zawierać również zabudowane wszystkie potrzebne sprzęty takie jak lodówka, kuchenka czy piekarnik. Dobór sprzętów też musi być odpowiedni – należy wybierać mniejsze sztuki tak aby nie zabierały nadmiaru miejsca. Dobrym pomysłem w kuchni otwartej jest zaprojektowanie wyspy kuchennej. Jest to miejsce na łączeniu kuchni z salonem gdzie można rozstawić blat z krzesłami. Idealnie taka wyspa wydziela przestrzeń w mieszkaniu i rozwiązuje problem braku miejsca na spożycie posiłku wewnątrz małej kuchni gdyż w przypadku wyspy ”pożyczamy” trochę przestrzeni z salonu.

Jakie aranżacje małej kuchni w oddzielnych pomieszczeniach?

Co do kuchni w oddzielnych pomieszczeniach wskazówki udzielone wcześniej nie do końca się sprawdzają. Oczywiście meble w zabudowie i dobór jak najmniejszych urządzeń kuchennych również wchodzi tu w grę bo trzeba oszczędzać miejsce. Natomiast pomysły z wyspą kuchenną czy skupiony układ mebli w literę L nie wchodzą w grę. W małej kuchni zamkniętej warto pomyśleć o meblach jednostronnych. Zabudowuje się w takim wypadku całą jedną ścianę szczelnie meblami natomiast druga pozostaje pusta, przy niej można ustawić stolik bądź blat jadalny czy też zostawić tam po prostu przejście.

Co do projektowania kuchni w oddzielnych pomieszczeniach należy pamiętać by zadbać o przyzwoite oświetlenie takowej. Jeśli okno jest zbyt małe i nie zapewnia dostatecznej ilości światła należy wyposażyć kuchnię w kilka lamp. Dobrym pomysłem jest inwestycja w lampy ledowe, dające wiele światła przy małym poborze prądu. Z pewnością dla domowego budżetu realizacja tego pomysłu będzie szczęśliwą inwestycją. Oprócz oświetlenia ważny jest kolor pomieszczenia, jeśli ściany będą wykończone jasnym materiałem pomieszczenie optycznie się poszerzy.