Skip to content Skip to footer

Mała rzecz, a wielka zmiana

Urządzenie mieszkania w bloku tylko z pozory wydaje się prostym przedsięwzięciem Nie wystarczy przecież kupić mebli w znanym salonie meblowym, by o mieszkaniu móc powiedzieć dom. Wszak to nie meble tworzą atmosferę domu, lecz drobiazgi charakterystyczne dla konkretnej rodziny oraz sami mieszkańcy.

Meble i dodatki w ubiegłym wieku

Jeszcze w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku wszystkie mieszkania w blokach wyglądały podobnie. Na rynku dostępnych było kilka modeli meblościanek oraz tyle samo sof i foteli Hitem były narożniki, dzięki którym w małych pomieszczeniach uzyskiwało się dodatkową powierzchnię do spania. Nawet ustawienie mebli w poszczególnych pokojach było podobne. To co odróżniało poszczególne wnętrza, to dodatki. Na bure kanapy narzucało się kapy i poduszki ozdobne do salonu. Półki zapełniały się bibelotami i książkami, a ściany reprodukcjami lub rodzinnymi zdjęciami. To właśnie w drugiej połowie dwudziestego wieku poduszki dekoracyjne do salonu sprawiały, że wnętrza przestawały wyglądać jak wystawa w sklepie, a zaczynały mieć indywidualny rys.

Współczesne mieszkania

Kilkupiętrowe domy, powstające w ostatnich latach różnią się od swoich poprzedników dużo ciekawszymi rozwiązaniami jeśli chodzi o układ pomieszczeń w mieszkaniu. Często tworzy się lokale dwupoziomowe lub z otwartym salonem. Takie pomieszczenia pozwalają na całkiem nowe podejście do urządzenia swojego lokum. Znacznie też zwiększył się wybór mebli różnych wielkości, kształtów, kolorów i stylów. Można wybierać między minimalizmem a przepychem, stylem skandynawskim a ludowym lub boho, można też stworzyć własny niepowtarzalny styl, podkreślający indywidualizm lokatorów. NIezmiennie jednak widać upodobanie do zaznaczania indywidualizmu poprzez poduszki dekoracyjne do salonu.

Znaczenie dodatków w urządzeniu mieszkania

Moda na hygge oraz styl skandynawski w aranżacji mieszkań sprawił, że poduszka dekoracyjna urosła do rangi przedmiotu pożądanego, drobiazgu decydującego o charakterze wnętrza. Poduszki ozdobne do salonu dopiera się zgodnie z stylem i upodobaniami. Jedni zdecydują się na stonowane, pastelowe barwy pasujące do stylu skandynawskiego, inni postawią na jaskrawe, a jednocześnie naturalne kolory orientalne z egzotycznymi wzorami. Poduszka dekoracyjna może być także akcentem kolorystycznym, dobranym na zasadzie kontrastu do reszty otoczenia. Bez względu na wybrany styl wnętrza, dzięki poduszkom dekoracyjnym stanie się ono przytulniejsze i bardziej swojskie.