Skip to content Skip to footer

Jak ułatwić sobie sprzątanie?

Sprzątanie dla jednych to obowiązek do wypełnienia, dla innych katorga, a dla niewielu przyjemność. W każdym jednak przypadku chciano by aby sprzątanie można było wykonać jak najszybciej. Jest wiele możliwości, aby można było sprzątanie usprawnić.

Roboty sprzątające

Jeszcze parę lat temu, roboty sprzątające uchodziły za ekskluzywną pomoc domową dla osób z grubszym portfelem. Obecnie ich dostępność jest zdecydowanie większa, cena niższa a oferta bardziej bogata. Technologia została również dopracowana i rzeczywiście, jeśli dobrze dobraliśmy robota do specyfiki mieszkania, możemy dłużej cieszyć się czystością.

Obecnie roboty sprzątające sprawdzają się najlepiej w odkurzaniu oraz myciu podłogi. Zastosowania zaczynają również znajdować jako automaty do utrzymania dobrego stanu zieleni (głównie automatyczne kosiarki). Czy to oznacza, że nie musimy samodzielnie sprzątać? Oczywiście, że nie, ale możemy gruntowne porządki wykonać rzadziej. Jeśli nie poodkurzamy przez dwa tygodnie mieszkania, nie będzie to tak widoczne, jak bez stosowania I-robota.

Myjki parowe, odkurzacze wodne

W sprzątaniu musimy uczestniczyć, nawet jeśli mamy do pomocy automaty. Sprzątanie takie powinno być zdecydowanie jak najbardziej skuteczne, aby efekt utrzymał się najdłużej. Zdecydowanie pomogą nam w tym niektóre sprzęty. Do takich możemy zaliczyć odkurzacze z filtrem wodnym, które pozwalają na zdecydowanie skuteczniejsze usuwanie kurzu.

Myjka parowa pozwoli nam na szybkie usunięcie przyschniętego brudu na kaflach, panelach oraz wykładzinach. Stosowanie ich do mycia okien sprawia, że możemy je czyścić częściej niż tylko od święta. Dobrą opinią cieszy się również stosowanie myjek do dywanów oraz wykładzin dywanowych. Potrafią one usunąć niektóre plamy, które do tej pory wymagały prania. Potraktowanie gorącą parą dywanu działa również zabójczo dla roztoczy. Urządzenie takie może więc być zbawienne dla alergików.

Zestaw do sprzątania

Rzeczą, o której bardzo mało się mówi na temat sprzątania, są zestawy do sprzątania. Niestety nie są one tak nowoczesne, jak I-roboty oraz nie mają takich możliwości jak zaawansowane urządzenia AGD, ale pozwalają na bardzo ergonomiczną pracę tam, gdzie musimy samodzielnie posprzątać.

Zestaw do sprzątania powinien składać się z wózka, na którym umieścimy dwa wiadra z wodą. Miejsce do odkładania mopa, śmietniczkę, miejsce na chemię gospodarczą, szmatki, ścierki itp. Stosując zestaw do sprzątania przede wszystkim mamy potrzebne rzeczy zawsze pod ręką, dzięki czemu oszczędzamy nerwy i eliminujemy puste przebiegi.