Skip to content Skip to footer

Jak płyny skutecznie dezynfekują?

W wielu sytuacjach niezbędne jest usunięcie jak największej liczby bakterii i innych drobnoustrojów. Niezbędna jest wtedy dezynfekcja. Stosuje się ją nie tylko w placówkach medycznych, ale także w wielu zakładach pracy oraz w codziennym życiu. Jak najszybciej i najbezpieczniej dezynfekować powierzchnie?

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja polega na usunięciu jak największej liczby drobnoustrojów z określonych powierzchni. Usuwane są zarówno bakterie, jak i wirusy, grzyby oraz inne pasożyty. Co ważne, dezynfekcja likwiduje drobnoustroje w formie wegetatywnej. Jeśli niezbędne jest usunięcie także form przetrwalnikowych, niezbędna jest sterylizacja.Często myli się także pojęcia dezynfekcji i odkażania. Tymczasem odkażanie jedynie ogranicza liczbę drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu.

Czym można zdezynfekować powierzchnie?

Dezynfekcje można przeprowadzić metodami fizycznymi, chemicznymi oraz termiczno-chemicznymi. Najczęściej stosuje się metodę chemiczną, w której używa się specjalnych płynów dezynfekujących.Płyny dezynfekujące są powszechnie stosowane, ponieważ są bardzo proste w użyciu. Różnorodność środków dezynfekujących sprawia, że można je dobrze dobrać do rodzaju powierzchni, tak aby jej nie uszkodzić. Są także płyny dezynfekujące, które mogą być używane do dezynfekcji skóry przed różnymi zabiegami, a także w codziennym życiu.

Jakie płyny dezynfekujące warto stosować?

Ponieważ gama płynów dezynfekujących jest bardzo szeroka, niekiedy trudno się zorientować, jaki płyn dezynfekujący wybrać. Dobry środek do dezynfekcji będzie zawierał substancję, której działanie jest potwierdzone odpowiednimi badaniami. Co więcej, musi być też odpowiednie stężenie tej substancji. To wszystko powinno się znajdować w karcie produktu.Do domowego użytku są przeznaczone specjalnie opracowane Płyny dezynfekujące. Są one skuteczne i bezpieczne, jeśli stosuje się je zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją. Nie należy też mylić żeli antybakteryjnych z płynami dezynfekującymi. Żele usuną tylko część bakterii, natomiast nie zniszczą wirusów i innych patogenów.