Skip to content Skip to footer

Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie?

Spożywanie odpowiedniej ilości kalorii jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tym, ile energii przyjmować z jedzeniem interesują się zwykle osoby pracujące nad zmianą swojej sylwetki. W razie problemów z zachowaniem prawidłowej masy ciała należy sprawdzić ile kalorii na dzień to właściwa dawka. Skąd czerpać takie informacje?

Od czego zależy zapotrzebowanie na kalorie?

To, ile energii zużywane jest przez organizm zależy od wielu czynników. Należy tutaj wziąć pod uwagę wiek, płeć, stan zdrowia i poziom aktywności zainteresowanych osób.

Chcąc obliczyć, ile kalorii dziennie powinno się przyjmować, warto skorzystać ze wzorów lub specjalnych internetowych kalkulatorów. Warto jednak wiedzieć, że istnieją tutaj pewne wskazania. O czym warto pamiętać?

Ilość kalorii – zalecenia

Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej może wahać się od 1900 do 4350 kcal. Najwięcej energii potrzebują zwykle młodzi, aktywni mężczyźni i osoby w ciąży. Mniejsze są wymagania seniorów.

Również osoby, które nie podejmują regularnej aktywności fizycznej mogą ograniczyć ilość spożywanych posiłków. Należy pamiętać, że wysokie zapotrzebowanie występuje też w okresie karmienia piersią.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Po sprawdzeniu, Ile kalorii na dzień powinno się spożywać warto dokładnie zaplanować posiłki. Ważna jest bowiem nie tylko ilości energii, ale też odpowiednia zawartość białka, tłuszczu, węglowodanów i witamin.

Właściwie zaplanowania dieta nie musi być wyzwaniem. Zdrowe odżywianie z uwzględnieniem potrzeb własnego organizmu wpłynie korzystnie na samopoczucie.