Fińskie domy kojarzą się powszechnie z niewielkimi letniskowymi drewnianymi domkami w ośrodkach wczasowych. Rzeczywiście, tego rodzaju budownictwo najczęściej znajduje zastosowanie w ośrodkach wczasowych, jednak coraz bardziej powszechne stają się drewniane domy jednorodzinne.
Fiński dom całoroczny
Oczywistą zaletą domów prefabrykowanych, a do takich należą domy fińskie, jest bardzo szybki czas budowy, ograniczenie ilości ekip budowlanych i kosztów transportu. Ich atutem jest również różnorodność projektów – obecnie domy fińskie mogą przybierać nie tylko tradycyjne, ale i bardzo nowoczesne formy oraz wcale, wbrew obiegowej opinii, nie muszą być małe.
W ofercie firm produkujących takie gotowe domy bez działki znajdują się oczywiście typowo letniskowe lub letniskowe do użytku całorocznego 20, 30 czy 40-metrowe domki ze skośnymi dachami i niewielkimi tarasami wyposażonymi na ogół w dzienną przestrzeń łączącą funkcję kuchni, jadalni i pokoju dziennego, łazienkę oraz, w zależności od wielkości jedną lub dwie sypialnie (poza najmniejszymi, gdzie nie ma dodatkowego pokoju). Okazuje się jednak, że nabyć można również i okazałe domostwa zarówno parterowe, jak i piętrowe o powierzchni nawet ponad 200 m2.
Domy fińskie z bali
Duże fińskie domy bez działki przeznaczone do stałego zamieszkania wykonane są najczęściej z bali poddanych obróbce. W znanym nam z tradycji typowym domu z bali pozostawia się naturalny kształt drzewa, co widoczne jest przede wszystkim na zewnątrz budynku. W domach fińskich, bale są ciosane, przyjmując w rezultacie kształt bardzo grubej lecz płaskiej deski, która dla efektu trójwymiarowości i ze względów technologicznych ścinana jest wzdłuż dłuższych boków.
Choć domy fińskie zwykle utrzymane są w konwencji tradycyjnej, wzorowane na typowych domach skandynawskich, rodzimych ludowych albo amerykańskich z epoki kolonializmu, coraz częściej firmy oferują także zakup bardzo nowoczesnych fińskich domów bez działki.
Fiński dom z płaskim dachem
Jeden z polskich wytwórców domów fińskich z bali proponuje na przykład 100-metrowy, parterowy dom z płaskim dachem w modernistycznej konwencji uzyskanej dzięki prostocie bryły (sześcian) oraz zabarwieniu części elewacji zewnętrznej na kontrastujący z naturalnym drewnem ciemnozielony kolor. Dom wyposażony jest w taras pełniący jednocześnie funkcję ganku, obiegający dom od strony frontowej oraz jednego z boków.
Dom ma bardzo funkcjonalnie rozplanowane wnętrze, w którym zastosowano wyraźny podział na otwartą, prawie 50-metrową przestrzeń dzienną oraz wydzieloną wewnętrznymi drzwiami część prywatną, sypialnianą, w której znajdują się dwie sypialnie, garderoba, łazienka i pomieszczenie gospodarcze.