Skip to content Skip to footer

Bezpieczny dom, czyli jaki?

Włamania, kradzieże, zatrucia dymem, to zagrożenia, które mogą sprawiać, że nie będziemy czuć się w domu zbyt bezpiecznie. Decydując się na budowę czy zakup nieruchomości, warto dołożyć starań, aby zapewnić sobie oraz swoim najbliższym odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Od czego zacząć?

Okna i drzwi

Odpowiedni wybór okien oraz drzwi, wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa w domu. Oczywiście nie chodzi wyłącznie o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które bardzo często z ciekawości sięgają za klamkę. Bardzo ważną kwestią jest zabezpieczenie przed włamaniem oraz kradzieżą. W dzisiejszych czasach wielu producentów oferuje okna antywłamaniowe, które maja odpowiednie parametry znacznie utrudniające wtargnięcie intruza do środka. Podobnie sytuacja wygląda ze stolarką drzwiową, która w tym względzie jest jeszcze lepiej zaopatrzona. Można wybierać spośród drzwi stalowych, antywłamaniowych, które są praktycznie nie do sforsowania.

Ochrona przed gazem i czadem

Czujnik czadu i gazu to małe, niepozorne urządzenie, które daje znać, kiedy w wewnątrz domu ulatnia się gaz lub czad. Nie jest to duża inwestycja, a taki czujnik gazu i czadu może niekiedy uratować życie. Warto zaopatrzyć się w tego typu sprzęt, jeśli palimy węglem, posiadamy w domu kominek, czy używamy gazu. Na rynku można znaleźć również czujnik dymu i czadu, także w przypadku pożaru, będziemy o tym w odpowiednim czasie ostrzeżeni. Oczywiście nie warto decydować się na czujnik czadu i gazu najtańszy, warto wybierać spośród modeli od renomowanych producentów, dzięki temu można mieć pewność co do solidności urządzenia.

Jak to działa? Czujnik dymu i czadu jest wyposażony w specjalne sensory, które mają za zadanie wykrywanie wzrostu zadymienia czy stężenia tlenku węgla niebezpiecznego dla człowieka. W tej sytuacji czujnik uruchomi alarm, który usłyszymy lub dowiemy się, nawet wtedy, gdy będziemy znajdować się poza domem. Bardzo dużą zaletą jest to, że czujnik gazu i czadu wykrywają nawet minimalne stężenia czadu czy gazu, które w dłuższej perspektywie czasu, mogą okazać się zagrożeniem dla naszego zdrowia lub życia.

Alarm oraz monitoring

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest zaopatrzenie się w alarm oraz monitoring. Te dwa systemu znacznie zwiększają bezpieczeństwo w domu i skutecznie zniechęcają złodziei do dokonania włamania.