Montaż płyty indukcyjnej powinien odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Warto wziąć pod uwagę, że każdy model urządzenia posiada inną specyfikację. Zastanawiasz się, czy spróbować samodzielnie podłączyć sprzęt, czy skorzystać z pomocy fachowca? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko zależy od poziomu posiadanej wiedzy oraz umiejętności.
Przygotowanie do montażu urządzenia
Montaż płyty indukcyjnej nie zawsze jest prosty. Wiadomym jest, że osoby bez doświadczenia obawiają się popełnienia błędu. Właśnie dlatego, niektórzy decydują się jedynie na samodzielne przygotowanie szafki, na której będzie znajdować się urządzenie. To sprawdzony sposób na to, aby zredukować koszty.
Otwór pod płytę indukcyjną musi posiadać odpowiednie wymiary. Pierwszym krokiem jest więc zmierzenie sprzętu. Nie zapominajmy jednak o tym, że urządzenie nie może przylegać do ściany, ponieważ zakłóci to przepływ powietrza. Zaleca się również wykonanie drobnych otworów na tylnej ścianie szafki. Powinny one zostać umiejscowione na całej powierzchni, gdyż pełnią rolę wentylacji.
Podłączenie płyty indukcyjnej
Najtrudniejsze w montażu płyty indukcyjnej jest oczywiście podłączenie przewodów elektrycznych. Faktem jest, że wiele osób nie poradzi sobie z tym zadaniem. Niektórzy nie potrafią odczytać informacji znajdujących się na schemacie znajdującym się w instrukcji, co stanowi spore utrudnienie.
Za profesjonalny montaż płyty indukcyjnej zapłacimy o wiele mniej, jeśli w sposób kompleksowy przygotujemy urządzenie do podłączenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby fachowcy jedynie podłączyli przewody, a następnie sprawdzili, czy sprzęt działa poprawnie. Prace wykończeniowe możemy wykonać na własną rękę, gdy nie są one zbyt trudne.
Prace wykończeniowe
Po zamontowaniu płyty indukcyjnej przychodzi czas na prace wykończeniowe. Do tego etapu możemy przystąpić jedynie wtedy, gdy mamy pewność, że sprzęt działa poprawnie. Uszczelnienie brzegów urządzenia pozwala wyeliminować kłopotliwe przerwy pomiędzy brzegami szafki. Wszelkie zanieczyszczenia generowane podczas przygotowywania posiłków nie będą wpadać w szczeliny. Utrzymanie pożądanego poziomu higieny stanie się łatwiejsze.
Uszczelnienie brzegów sprawia, że płyta indukcyjna zyskuje na stabilności. Ryzyko jej przesunięcia się jest bardzo niskie. Pozytywnie wpływa to również na poziom ergonomii oraz komfortu eksploatacji. Zaleca się wykorzystanie bezbarwnego silikonu.