Skip to content Skip to footer

Tworzymy wyjątkowy klimat w mieszkaniu, czyli lampy wewnętrzne

Światło ma niezwykłe właściwości. Wpływa na nasze samopoczucie, dodaje głębi kolorom, tworzy kontrasty, eksponuje to, co trzeba wyeksponować. W świetle tworzy i myśli się znacznie lepiej oraz efektywniej, więc odpowiednie oświetlenie naszych pomieszczeń mieszkalnych ma bardzo duże znaczenie.

Skąd światło w naszych mieszkaniach?

Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem są oczywiście duże okna. Nie zawsze mamy jednak takie możliwości, a poza tym przychodzi również wieczór i zmierzch, które nam skutecznie światło zabierają aż do następnego dnia. Wtedy mieszkania musimy doświetlić. Decydujemy się oczywiście na lampy wewnętrzne oraz klimatyczne świece. W jaki sposób stworzyć przyjemne i miłe światło, które nie będzie zbyt agresywne, ale zapewni odpowiednie warunki do pracy czy czytania?

Duże znaczenie ma oczywiście rodzaj oświetlenia. Najczęściej decydujemy się na ogólne, czyli takie, które ma oświetlić całe pomieszczenie. Zazwyczaj są to żyrandole i inne lampy sufitowe zawieszone na środku, skąd mają zapewnić optymalne oświetlenie całego pokoju. W sklepach dostępny jest bardzo różnorodny wybór lamp i żyrandoli z ozdobnymi kloszami lub bez. To, na jaki się zdecydujemy, powinno być podyktowane naszymi osobistymi preferencjami.

Oświetlenie punktowe nie mniej ważne

Bardzo często bywa, że oświetlenie ogólne to zdecydowanie za mało. Co z miejscami takimi jak biurko, stół, przy którym jadamy posiłki, czy fotel, w którym czytamy ulubioną książkę? Ta może być już zbyt ciemno, aby zapewnić odpowiedni komfort do pracy. Z tego powodu warto wybrać jeszcze dodatkowe lampy wewnętrzne. W tych wypadkach sprawdzi się oświetlenie punktowe, czyli skierowane na to, co wymaga doświetlenia.

Funkcję tę pełnią przede wszystkim różnorodne lampy stojące podłogowe lub stołowe, a także klasyczne lampki na biurka. Można do nich dołączyć także kinkiety i plafony, które doświetlą inne newralgiczne miejsca jak lustro w łazience, czy obraz w przedpokoju. Dzięki nim zdecydowanie polepszy się jakość światła w naszym domu.

Dekorujemy światłem mieszkanie

Światło jako element dekoracyjny ma równie ważne znaczenie. Po to ustawiamy różnego rodzaju lampiony i świeczki, które swoim delikatnym i nastrojowym światłem tworzą klimat i przytulną atmosferę. Do tego celu nadadzą się dekoracyjne lampy wewnętrzne z pięknymi abażurami.

Efekt dekorowania światłem można także uzyskać przy pomocy taśmy lub listwy LED. Zamontowana z rozmysłem we właściwych miejscach dekoruje i maluje delikatnym światłem ściany czy meble.