Skip to content Skip to footer

Co sprawdzić przed zakupem dekoracyjnego koca?

Ozdobne koce cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale również praktyczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za ich pomocą ogrzać się w chłodny dzień. Wiadomym jest, że koce i narzuty występują w wielu różnych wariantach. Zastanawiasz się, jak wybrać najkorzystniejszy? Koniecznie sprawdź poniższe wskazówki, dzięki którym nie wyrzucisz pieniędzy w błoto.

Optymalny rozmiar

Koce narzuty dekoracyjne muszą posiadać optymalny rozmiar. Nie można jednocześnie powiedzieć, jakie wymiary powinien mieć produkt, gdyż wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Pierwszym krokiem jest określenie, czy dany koc będzie znajdował się na kanapie, fotelu, czy też łóżku.

Dużym zainteresowaniem cieszą się koce i narzuty w sporym rozmiarze. Świetnie wyglądają nawet wtedy, gdy niedbale rzucimy je na łóżko. Wiadomym jest, że im większy rozmiar, tym wyższa cena zakupu. Oczywistym jest jednak to, że zbyt mały koc narzuta nie będzie prezentować się elegancko i stylowo.

Skład materiałowy

Koce narzuty wykonane z materiałów syntetycznych kosztują mniej, co ma znaczenie dla osób z ograniczonym budżetem. Należy jednak wiedzieć, że zwykle pełnią one wyłącznie funkcję ozdobną. Może okazać się, że powierzchnia nie jest przyjemna w dotyku. Nierzadko wywołuje ona podrażnienia skóry, czy też inne dolegliwości.

Cena koców i narzut wełnianych (z niską zawartością sztucznych domieszek) jest zazwyczaj dość wysoka. Może być to problemem dla tych, którzy nie chcą wydawać zbyt dużej ilości gotówki. Warto jednak wspomnieć, że „czysta” wełna może być gryząca. Wiele osób irytuje nieprzyjemne drapanie, które może wywołać podrażnienia bardzo delikatnej skóry.

Gramatura koca

Wybierając koc narzutę dobrze jest sprawdzić również jego gramaturę. Ostateczna decyzja to kwestia osobistych upodobań. Im cięższy koc, tym łatwiej ułożyć go na danej powierzchni. Nie trzeba obawiać się również zagnieceń, czy też innych mankamentów. Zazwyczaj narzuta pozostaje w pożądanym położeniu przez długi czas, co niweluje konieczność ciągłych poprawek.

Lekkie koce i narzuty doskonale sprawdzą się w przypadku, gdy potrzebujemy również okrycia. Nie trzeba martwić się o niską przepuszczalność powietrza. Atutem jest również fakt, że pranie przebiega w ekspresowym tempie. Cienkie i niezbyt ciężkie tekstylia szybciej wysychają. Zaletą jest również to, że nie przesiąkają one dużą ilością wody.