Skip to content Skip to footer

Jak wybrać mieszkanie pod wynajem?

Mieszkanie pod wynajem to dobry sposób na osiągniecie dodatkowego dochodu, który zapewni poczucie bezpieczeństwa. Jednak nie każde mieszkanie jest w stanie wygenerować taką samą kwotę dochodu. Na czym należy się skoncentrować wybierając nieruchomości inwestycyjne?

Klient jest najważniejszy

Robiąc zakupy bardzo często nie kierujemy się potrzebami lecz emocjami, które rządzą nami w danej chwili. Niestety tak również jest w momencie zakupu nieruchomości. Emocje to zły doradca. Nieruchomość inwestycyjna musi spełniać określone warunki, by zaspokoić potrzeby przyszłych klientów i tylko to się liczy!

Racjonalne podejście do zakupu nieruchomości inwestycyjnej powinno polegać na opracowaniu grupy klientów, do której będzie skierowana usługa najmu. Przed zakupem inwestor powinien stworzyć personę marketingu. Poznając swojego przyszłego najemcę trzeba dokładnie określić jakiego mieszkania potrzebuje, jaką lokalizację by wybrał, jakich sąsiadów i jakie cechy mieszkania liczą się dla naszego przyszłego klienta.

Tak opracowana sylwetka klienta pozwoli wybrać nieruchomość inwestycyjną, która nie będzie stała pusta, długo czekając na najemcę. Dobre opracowanie grupy klientów, do której skierowana jest usługa to szansa na maksymalne skrócenie pustostanów, które dotykają wszystkich inwestorów.

Jak sfinansować zakup nieruchomości inwestycyjnych?

Nieruchomości inwestycyjne bardzo często kupowane są dzięki wsparciu kredytów hipotecznych. Nie oznacza to, że jest to zła inwestycja należy jednak podejść do niej bardzo ostrożnie.

Zastanawiając się nad opłacalnością inwestycji należy pamiętać o konieczności ponoszonych miesięcznie kosztów na utrzymanie nieruchomości. Konieczne jest uwzględnienie raty kredytu hipotecznego, czynszu za mieszkanie oraz opłat eksploatacyjnych.

Chcąc czuć się bezpiecznie nie można założyć, że nieruchomość inwestycyjna będzie wynajęta przez cały rok. Przestoje trafiają się każdemu inwestorowi, należy jednak dbać o to, by były jak najkrótsze. Bezpieczne jest założenie, że nieruchomość wynajęta jest przez 10 miesięcy w roku.

Obliczając w ten sposób potencjalny dochód inwestor jest w stanie zorientować się, jak będzie wyglądała stopa zwrotu. Oczywiście jest to tylko szacunkowe wyliczenie, które nie zawsze się sprawdzi, ale jest to pierwszy krok, który pozwoli wykluczyć nieopłacalne inwestycje.

Mieszkania pod wynajem to kuszące nieruchomości inwestycyjne. Wynajem długoterminowy jest stosunkowo łatwy i nie wymaga dużej ilości pracy. Jest to dobry początek do dalszej nauki inwestowania w nieruchomości.