Nierówny sufit to duży kłopot. Zanim zabierzemy się za projektowanie wnętrza, np. zabudowę w kuchni czy przedpokoju, zastanówmy się, jak wyrównać sufit. Na nasze szczęście mankamenty powierzchni sufitu można szybko i skutecznie naprawić.
Jak wyrównać sufit?
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które skutecznie niwelują krzywiznę sufitu. Popularną metodą są płyty karton-gips. Sufit można wyrównać również za pomocą tynku i zapraw. Tynki i zaprawy wyrównawcze używa się głównie w przypadku sufitów, w których krzywizna wynosi maksymalnie trzy centymetry. Podczas korekty nierówności najlepiej zastosować tynk cementowo – wapienny, który ma warstwę o grubości nawet 30mm. Później możemy użyć również wspomnianą masę gipsową i nałożyć ją na powierzchnię, tak aby była gładsza. Przy mniejszych nierównościach, czyli 0.5cm -1 cm, ekonomicznym rozwiązaniem będzie użycie tynków z gipsu. Zaprawy wyrównawcze są przeznaczone do korekty nierówności wynoszących od 2 mm do nawet 50mm. Zależnie od wybranego rodzaju, zaprawy posiadają różny czas wiązania – najlepszą opcją jest wybranie szybkowiążących, które jednocześnie są również wytrzymałe. To zapewnia dobrą jakość oraz skróci czas remontu.
Sufit podwieszany przy użyciu płyt gk
Dobrą alternatywą dla pracochłonnego wyrównywania sufitów jest zainstalowanie sufitu podwieszanego. Montaż takiego sufitu to popularne rozwiązanie, które pozwala na zamaskowanie niedoskonałości, ale również umożliwia zaprojektowanie unikalnego designu. Taki montaż można zrobić nawet samodzielnie, choć zalecane jest powierzenie tej pracy specjalistom. Trzeba zaznaczyć, że zamontowanie sufitu podwieszanego spowoduje obniżenie pomieszczenia o około 15 centymetrów.
Sufit wykonany z płyt gipsowych to wygodniejsze rozwiązanie i dużo szybsze niż nakładanie tynku czy zaprawy wyrównawczej, ale tylko jeśli odchylenia od płaszczyzny są duże i wynoszą kilka centymetrów. Bardzo ważną sprawą jest dobór odpowiedniego rodzaju płyt, szczególnie, jeśli remont dotyczy sufity w kuchni lub łazience – wtedy trzeba zaopatrzyć się w impregnowane płyty, które oznaczone są symbolem H2. W pokojach zdecydowanie wystarczą zwykł płyty oznaczone symbolem A.