Skip to content Skip to footer

Wiaty i altany ogrodowe

Posiadanie domu jednorodzinnego jest ściśle związane z posiadaniem ogrodu. Niemal każdy, kto buduje dom, od razu planuje ogród. Kiedy go planujemy, zazwyczaj zastanawiamy się nad wyborem altany ogrodowej. To jaka będzie, wywrze wpływ na wygląd ogrodu oraz to jak się będzie w nim spędzał czas.

Czy altana ogrodowa i wiata ogrodowa jest tym samym?

Szukając informacji na temat altan ogrodowych, możemy spotkać nieco mniej eleganckie określenie tego typu zabudowy, czyli wiaty ogrodowe. Producenci często stosują takie określenie celowo, aby odróżnić klasyczną altankę od jej „działkowego kuzyna”.

Altana działkowa w rzeczywistości jest małym pomieszczeniem gospodarczym, do którego przylgnęło określenie altanki. Wiata ogrodowa jest to właśnie właściwa altana, która zazwyczaj nie posiada pełnych ścian, a przede wszystkim nie służy do przechowywania narzędzi.

Zalety wiaty ogrodowej

Wiata ogrodowa jest zadaszonym miejscem w ogrodzie, przeznaczonym do rekreacyjnego spędzania czasu. Przeważnie nie posiada ścianek pełnych lub nie wszystkie takie są. Może ścianek nie posiadać w ogóle. Podobnie jest zresztą z podłogą.

Wiaty pozwalają na przebywanie w ogrodzie, zabezpieczając nas przed nadmiernym słońcem i lekkim deszczem, jednocześnie umożliwiając w pełni cieszyć się jego walorami estetycznymi.

Wiata ogrodowa — jaka duża

Wiaty ogrodowe mogą być oczywiście bardzo różne, dotyczy to również ich rozmiaru. Wiaty ogrodowe mogą to być małe kameralne konstrukcje, ale potężne wiaty mieszczące nawet kilkanaście osób również nie należą do rzadkości.

To jaki rozmiar wiaty będzie dla nas odpowiedni, zależy w dużej mierze od tego, jak duży mamy ogród. Zbyt duża wiata w małym ogrodzie po prostu zburzy kompozycję i będzie źle wyglądać, a w skrajnym przypadku może sprawić, że nie będzie nam się wygodnie korzystało z pozostałej części ogrodu.

Kupić czy zbudować

Wiata to jest konstrukcja, na której budowę nie potrzebujemy zgody na budowę, więc każdy może pokusić się o zbudowanie jej samodzielnie. Wiele w tym aspekcie będzie zależało od tego, jak dużą jest altana.

Jeśli byśmy chcieli mieć dużą, solidną altanę z masywnym i wytrzymałem dachem, to lepiej jest poprosić o pomoc fachowców. Taka altana, chociaż pod przepisy budowlane nie polega, powinna być dobrze zaprojektowana, aby nie stworzyła zagrożenia.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Megiw – producentem drewnianych domków narzedziowych