Otulina na rury posiada szereg zastosowań i właściwości. Jest niezastąpiona przede wszystkim w instalacjach, w których wpływa na sprawne funkcjonowanie całego mechanizmu. Kiedy i w jaki sposób je stosować? Gdzie najlepiej się w nie zaopatrzyć? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem. Naprawdę warto.
1. Z czego zrobiona jest otulina?
Otuliny dostępne w sklepach stacjonarnych, w marketach budowlanych oraz w sklepach internetowych mogą być zrobione z różnych materiałów. W zależności od zastosowania konkretnej otuliny, warto zapoznać się z ich właściwościami. I tak np. wyróżnia się tu otulinę wykonaną z wełny mineralnej. Dzięki takiemu materiałowi jest ona odporna na wysoką temperaturę. Nie kurczy się, nie topi ani nie kruszy. Jej najczęstsze zastosowanie można zaobserwować przede wszystkim w wielu instalacjach w kotłowniach oraz w przemyśle. Otulina wykonana z pianki polietylenowej. Taki rodzaj otuliny posiada spore właściwości, do których należy między innymi: giętkość, sprężystość oraz odporność na wilgoć. Taka otulina znajdzie zastosowanie głównie w instalacji c.o oraz w chłodnictwie. Otulina z kauczuku syntetycznego, która charakteryzuje się czarną pianką jest odporna na promieniowanie UV, odporna na wilgoć oraz doskonale radzi sobie przy wahaniach temperatury.
2. Gdzie stosować otulinę na rury?
W zależności od zastosowania, można wybrać otulinę z konkretnych, wyżej wymienionych materiałów. W izolacjach do dość prostych instalacji z rur stosowanych w blokach mieszkalnych czy blokach np. instalacja odpływowa czy grzewcza stosuje się przeważnie otulinę w pianki polietylenowej. Z kolei, w bardziej rozbudowanych systemach, gdzie użytkownik ma do czynienia z dużą ilością połączeń, stosuje się otulinę z kauczuku syntetycznego. W przypadku modnych ostatnio i wiodących na rynku rur solarnych, również najbardziej korzystnym i sprawdzającym się materiałem jest kauczuk syntetyczny, który jest mocny, solidny oraz odporny na zróżnicowane warunki atmosferyczne.
Otuliny na rur spełniają bardzo ważną rolę. Pozwalają ograniczyć uciekanie ciepła, tym samym zmniejszają się koszty ogrzewania. Warto pamiętać o dobraniu odpowiedniego materiału do poszczególnych rur, zgodnie z ich zastosowaniem.