Skip to content Skip to footer

Tynki gipsowe

Decydując się na remont domu, czy mieszkania warto dowiedzieć się kilku kluczowych rzeczy o pracach jakie trzeba wykonać i materiałach, z których należy korzystać. W zasadzie każdy z nas wie, że zanim zaczniemy pokrywać ściany farbą należy nałożyć tynk, jednak to, jakiego konkretnie materiału do tynkowania użyć wykracza na ogół poza wiedzę przeciętnego człowieka.

Tynk gipsowy


Tynk gipsowy jest rodzajem tynku, w którego skład wchodzi gips, co w prostej linii przekłada się na jego zastosowanie. Do najważniejszych cech dotyczących tego rodzaju tynku należy jego skłonność do pochłaniania wilgoci, co w zależności od warunków działa zarówno korzystnie, jak i szkodliwie. W przypadku pomieszczenia suchego tynk pełni rolę korzystnego bufora, który oddaje do otoczenia nagromadzoną wilgoć. Bezwzględnie jednak zabrania się stosowania tynków z gipsu w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak łazienka, czy piwnica. Z podobnych względów tynki powinno się nakładać w okresie od wiosny do jesieni.

Cechy tynku gipsowego w zasadzie podzielić można na jego wady i zalety. Do zdecydowanych korzyści ze stosowania tego rodzaju tynku należy łatwość jego aplikacji. To z kolei przekłada się na szybkość wykonania pracy i tym samym koszty z nią związane. Kolejnym atutem tynku gipsowego jest zdecydowanie jego jasne zabarwienie, dzięki czemu o wiele łatwiej jest go pokryć mniejszymi ilościami jasnej farby. Ponadto, przy użyciu tego materiału nie trzeba dodatkowo używać gładzi, gdyż tynk po nałożeniu i wyszlifowaniu jest wystarczająco gładki i nadaje się do malowania. W branży wykończeniowej mawia się także, że tynk gipsowy posiada zdolność termoizolacji, dzięki której w razie pożaru potrafi wytrzymać działanie ognia nawet przez 20 min.
Oczywiście ten rodzaju tynku posiada też pewne znaczące wady. Oprócz wspomnianej wcześniej zdolności pochłaniania wilgoci, tynk gipsowy jest mało odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, dlatego w zestawieniu go z tynkiem, którego spoiwem jest cement wypada dość blado. Inną, mało chlubną cechą tego rodzaju tynku jest fakt, że tynk w zetknięciu z elementami metalowymi, które nie zostały uprzednio zabezpieczone przed korozją powoduje ich rdzewienie.

Tynk gipsowy ręczny


Tynk gipsowy ręczny jest niczym innym, jak tynkiem gipsowym położonym ręcznie. Metoda ta nie jest jednak najbardziej popularnym sposobem kładzenia tynku gipsowego i powoli wypierana zostaje przez maszynowe nakładanie tynku. Tynk ręczny jest niestety mniej ekonomiczny, gdyż jego warstwa musi być znacznie grubsza, aniżeli warstwa tynku maszynowego.

Tynk ozdobny


Tynk ozdobny https://hurtbudowlany.pl/tynk-gipsowy-reczny-25kg-ag-t29-alpol-p-391.html wykonany z tynku gipsowego powstaje poprzez jego dekoracyjne fakturowanie, zwane też zacieraniem. Przykładem takiego tynku jest stiuk wykonany z gipsu i wapna z dodatkiem sproszkowanego marmuru, czy piasku. Charakteryzuje się on gładką i błyszczącą powierzchnią, a zakupić go można już w postaci gotowej mieszanki.