Skip to content Skip to footer

Instalacje i puszki podłogowe praktyczne nie tylko w biurach

Duża liczba urządzeń elektrycznych i elektronicznych zwiększa nie tylko zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale również na liczbę gniazd elektrycznych w każdym pomieszczeniu. Dziś miejsce przebywania człowieka, czy to w czasie wolnym, czy w pracy, jest wyposażone w szereg urządzeń zasilanych energią elektryczną i wieloma innymi mediami. Szczególnie dotyczy to biurowców, gdzie znajdują się biur typu open space. To przestronne pomieszczenia z dużą liczbą stanowisk pracy, które potrzebują dostępu do prądu, internetu czy innych instalacji. W takich miejscach niemożliwe jest, aby każde biurko znajdowało się blisko ściany, a prowadzenie tradycyjnych przedłużaczy mija się z celem. Wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest doprowadzenie tych mediów instalacjami podpodłogowymi wyposażonymi w puszki i gniazda podłogowe.

Instalacje podłogowe – dostęp do mediów w każdym miejscu

Poprowadzenie instalacji w podłodze pozwala na doprowadzenie ich do każdego wskazanego miejsca, np. do każdego biurka w biurowcu. Kanał technologiczny biegnie pod powierzchnią podłogi, natomiast w wybranych miejscach montuje się puszki podłogowe, a w nich osadza gniazda. W ten sposób można montować gniazdka elektryczne, gniazda sieciowe czy każdej innej instalacji teleinformatycznej, jakiej używa się w danym miejscu. Do gniazd takich podłączyć można komputery i inny sprzęt biurowy.

Zaletą, jaką cechują się instalacje podłogowe jest to, że są one schowane i praktycznie nie ma możliwości, aby uszkodzić kable. Sama puszka podłogowa jest zazwyczaj na równi z powierzchnią podłogi, jest szczelnie zamknięta, a otwiera się ją tylko wtedy, gdy jest potrzeba użycia. Mało tego, montowane w takich puszkach gniazdo podłogowe może być wodoszczelne oraz pyłoszczelne.

Montaż puszek i gniazd podłogowych

Idealnym rozwiązaniem jest, gdy w danym pomieszczeniu jest położna tzw. podłoga techniczna. Wówczas jest możliwa całkowita dowolność w poprowadzeniu kanałów technologicznych i umieszczeniu puszek podłogowych z gniazdami. Ich liczba może być jedynie ograniczona możliwościami technicznymi danej sieci. Można montować wówczas wielofunkcyjne puszki podłogowe, a w każdej z nich po kilka gniazd różnych instalacji.

W tradycyjnych podłogach również można zakładać instalacje podłogowe. Pole manewru jest wówczas nieco mniejsze, między innymi mniejsza musi być puszka podłogowa, a czasem można zamontować jedynie samo gniazdo podłogowe. Gdy nie jest możliwe poprowadzenie kanałów wnętrz, instaluje się kanały napodłogowe lub częściowo wpuszczane w podłogę. Niezależnie od sposobu wykonania, instalacje podłogowe w znacznym stopniu usprawniają funkcjonowanie miejsca, w którym są wykonane.

odwiedź sklep z puszkami podłogowymi https://www.egniazdka.pl/puszki-podlogowe-sf-c-54_156.html