Skip to content Skip to footer

Sposoby na wyciszenie mieszkania

Uciążliwy hałas potrafi uprzykrzyć spędzanie czasu w domu. Przyczyny hałasu mogą być bardzo różne, od mieszkania przy ruchliwej ulicy, po mieszkających obok hałaśliwych sąsiadów. W nowych domach, niewystarczająco umeblowanych także zachodzi potrzeba wytłumienia, wygłuszenia dźwięków. Skuteczne wyciszenie ścian to podstawa do miłego spędzania czasu.

Sposoby na wyciszenie mieszkania

Wśród sposobów na wyciszenia mieszkania można zaliczyć wygłuszanie okien, drzwi oraz ścian. Wśród nich najbardziej skuteczne jest Wyciszanie ścian. Sposobów wyciszania ścian jest kilka, co zostanie szerzej omówione poniżej.

Ważny jest także wyciszający wystrój pomieszczenia, tylko co to znaczy? Otóż warto dekorować pokój tkaninami, miękkimi elementami, typu poduszki, koce, dywany oraz zasłony. Skutecznie pochłaniają dźwięki, zmniejszając poziom hałasu, a pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne.

Metody na wyciszanie ścian

Metodę należy dopasować do poziomu przeszkadzającego hałasu, a to wszystko zestawić z ceną oraz walorami estetycznymi. W przypadku małego problemu można zastosować tapetę z grubszego materiału. Delikatnie absorbuje dźwięki, i jest to tanie rozwiązanie.

Gdy tapeta nie jest wstanie pomóc, warto zainwestować w panele ścienne, dużo lepiej wytłumiają oraz wyciszają ściany. Jest to droższe rozwiązanie, ale skuteczniejsze, a z uwagi na bogaty ich wybór pełnią rolę dekoracyjną.

Gdy hałas pochodzi z góry można zastanowić się nad założeniem sufitu podwieszanego. Łączy się to z dość kosztowym remontem mieszkania, ale jest bardzo skuteczne. Zwłaszcza, gdy pomiędzy płaszczyznami sufitu zastosuje się matę wygłuszającą.

Gdy powyższe metody zawiodą to najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnych ekranów akustycznych.

Ekrany akustyczne

Ekran akustyczny pochłania cześć dźwięków przedostających się przez ścianę, jest bardzo skuteczny. Stosuje się go w studiach nagraniowych, ale można także w mieszkaniach.

Na ekran składa się metalowy stelaż, płyta gk lub ołowiana, wypełnione są wełną mineralną. Ekran zajmuje 5-10 cm, o tyle zmniejszy się powierzchnia.