Skip to content Skip to footer

Sposoby automatycznego nawadniania ogrodów

Konieczność stałego podlewania ogrodów latem wymaga od właścicieli nieustannego zaangażowania. Może to stanowić nie lada wyzwanie dla każdego, kto często wyjeżdża i nie może w pełni zadbać o swoje rośliny. Wtedy na pomoc przychodzą automatyczne systemy nawadniania trawników, które właściwie zaprojektowane pozwalają cieszyć się pięknymi i zadbanymi roślinami. Jakie systemy nawadniające wyróżniamy i jaki wybrać do swojego ogrodu?

Automatyczne i własnoręcznie sterowane systemy nawadniające

Własnoręcznie sterowane systemy nawadniające uruchamiane są poprzez codzienne podłączanie instalacji do źródła wody. Choć praca ta nie jest ciężka wymaga jednak od właścicieli stałego zaangażowania i pamiętania o regularnym podlewaniu ogrodu. Chcąc zaoszczędzić czas potrzebny do regularnego podłączania instalacji do źródła wody najlepiej zainwestować w automatyczne systemy nawadniania trawników. Warto zaopatrzyć system w sterownik, dzięki któremu możliwe jest dostosowanie pory oraz długości podlewania. Nawadnianie ogrodów można również zaprogramować na wybrane dni tygodnia oraz ustalić kolejność włączania i wyłączania nawadniania poszczególnych sekcji ogrodu.

System zraszający trawników

Zadbany i zielony trawnik wymaga od właściciela stałej uwagi i regularnego podlewania. Jest to możliwe dzięki zautomatyzowanym systemom nawadniającym firmy http://zielony-trawnik.pl/, na które składają się zraszacze do trawy oraz przewody doprowadzające do nich wodę ze źródła. Zraszacze dzielą się na wynurzalne i niewynurzalne. Zraszacze do trawy wynurzalne schowane są w trawniku i wysuwają się podczas pracy całej instalacji. Pod wpływem ciśnienia wody wypływającej z instalacji, zraszcze wynurzalne wysuwają się i nawadniają trawnik. Zraszacze niewynurzalne zamontowane są na sztywnych rurkach i zwykle stosowane są do podlewania krzewów.

Niewidoczny system nawadniania – linia kroplująca.

Linia kroplująca jest mało widoczną instalacją nawadniającą ogrody. Stosowana jest zwykle do podlewania rabat, obwódek czy szpalerów. Instalacja ta składa się z systemu rur i mikrorur, które doprowadzają wodę wprost do rośliny, oraz z kroplownika, dozującego ilość wody. Woda z linii kroplującej wycieka wprost do rośliny i nawadnia jej korzenie. Chcąc zastosować ten rodzaj nawadniania należy odżelazić wodę oraz filtrować ją z zanieczyszczeń. Nawadnianie ogrodów linią kroplującą możliwe jest jedynie przy niskim ciśnieniu dlatego zwykle konieczne jest zastosowanie reduktora ciśnienia. Otwory kroplownika powinny być umieszczone z boku przewodów, a nie pod spodem, aby nie doprowadzić do uniedrożnienia przewodu.