Skip to content Skip to footer

Samodzielna wycena remontu – jak ją wykonać?

Aby ocenić, jak dużo funduszy pochłonie remont, najlepiej wykonać wcześniej jego wycenę. W jaki sposób można zrobić to samodzielnie? Sprawdź nasze porady!

Od czego zacząć?

Dobra wycena remontu powinna być dokładna, czyli należy rozpocząć od wykonania pomiarów pomieszczenia, w którym mają być prowadzone prace. Na tej podstawie będzie można wyznaczyć ilość materiałów budowlanych, które są potrzebne do wykonania prac.

Do przeprowadzenia takich czynności potrzebne będą podstawowe narzędzia pomiarowe, jak miarka, które umożliwiają zebranie wszystkich wymiarów.

Dodatkowo konieczne jest zapisanie wszystkich produktów, jakie będą potrzebne do wykonania remontu, na przykład materiałów, narzędzi oraz akcesoriów.

Gdzie szukać cen?

Do wyceny remontu konieczne będzie również zgromadzenie informacji dotyczących cen produktów, które zmierza się zakupić, a także kosztów robocizny, by prace mają być zlecone zewnętrznej firmie.

Ceny można znaleźć:
– na stronach ekip remontowych
– w sklepach budowlanych i wykończeniowych online
– w serwisach poświęconych branży budowlanej i wykończeniowej

Jak przeprowadzić kalkulację?

Aby wycena remontu była dokładna i czytelna, warto zastosować dostępne w internecie kalkulatory remontów lub też wykonać arkusz kalkulacyjny, w którym zapisane będą wszystkie prace, materiały i koszty. Arkusz daje przy tym więcej swobody we wprowadzeniu do niego danych.

Można też po prostu wykonać wycenę remontu na kartce papieru. To najszybszy sposób, aby podliczyć koszty związane z wykonaniem prac w mniejszym zakresie, na przykład w jednym pomieszczeniu.