Skip to content Skip to footer

Salon malowany światłem

Salon jest pokojem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Warto zadbać, by również po zmroku był elegancki i przytulny. Światło pełni bardzo ważną rolę w aranżacji pomieszczenia. Jak wykorzystać oświetlenie wewnętrzne do stworzenia eleganckiego i przytulnego pokoju?

Praktyczne rozwiązania

Oświetlenie wewnętrzne pokoju dziennego musi być tak zaplanowane, by było funkcjonalne, ale również eleganckie. Mieszkanie po zmroku ze źle dobranym oświetleniem staje się ponure i nieprzyjemne. Prawidłowo dobrane światło sprawi, że atmosfera będzie intymna i nastrojowa.

Wybór żyrandola jest najważniejszym krokiem. Koniecznie trzeba zastanowić się, gdzie go powiesić. Centrum pokoju nie jest jedynym rozwiązaniem. Mając salon, który jest duży można również powiesić dwa żyrandole na obu końcach pokoju. Wydzielając strefę jadalną, warto również oświetlić stół.

Jak oświetlić salon, by był nastrojowy?

Planując oświetlenie wewnętrzne nie można również zapomnieć o roli kinkietów, lamp stołowych oraz podłogowych. Warto pamiętać, że im więcej źródeł światła zastosujemy, tym łatwiej będzie uzyskać klimatyczny nastrój.

Kinkiety warto wykorzystać oświetlając ścianę, przy której stoi komoda lub stolik rtv. Warto również dobrze doświetlić strefę wypoczynkową. Światło boczne jest idealne. Można wykorzystać małe natężenie światła do relaksu, a większe, gdy chcemy poczytać.

Aranżując oświetlenie wewnętrzne, trzeba również pamiętać o lampach stołowych. Warto postawić je na komodzie, stoliku kawowym czy parapecie okiennym, gdzie będzie ozdobą również od zewnątrz.

Lampy podłogowe warto postawić w pobliżu sofy, fotela wypoczynkowego czy w rogu pokoju, by dyskretnie oświetlały pokój dzienny. Wybierając lamy warto skoncentrować się na modelach, które mają kosze. Dzięki temu światło będzie delikatne i rozproszone.

Lampka, która ma służyć do czytania powinna mieć również oświetlenie kierunkowe, które można ustawić, tak by czytanie było komfortowe. Ważna jest również możliwość ustawienia natężenia światła. Mocne światło jest konieczne do czytania, delikatne do relaksu.