Skip to content Skip to footer

Producent oświetlenia a trendy rynku

Od kilku lat można zauważyć bardzo intensywny rozwój ledowych źródeł światła. Dzieje się tak z co najmniej kilku powodów. Pierwszym z nich jest rosnące zainteresowanie takim rozwiązaniem ze strony klientów. Innym z powodów są spadające ceny diod LED oraz rosnące ceny energii elektrycznej.

Czy na oświetleniu ledowym da się rzeczywiście zaoszczędzić?

Producenci oświetlenia ledowego zakładają, że ich rozwiązania są bardzo oszczędne i przyjazne środowisku. Jak jest naprawdę? Sprawność lamp ledowych jest znacznie większa od sprawności tradycyjnych żarówek czy świetlówek kompaktowych, co oznacza w praktyce, że do uzyskania takiej samej intensywności światła potrzeba znacznie mniej energii elektrycznej. Chociaż zakup lamp lub żarówek opartych na technologii LED jest nieco droższy, są one kilkanaście razy trwalsze od zwykłych żarówek oraz kilka razy tańsze w eksploatacji. Biorąc pod uwagę wzrosty cen energii elektrycznej, jest to rozwiązanie korzystne i finansowo i ekologiczne.

Lampy ledowe dla domu

Właściwie każdy wiodący Producent oświetlenia posiada w swojej ofercie rozwiązania dla klientów indywidualnych. Lampy ledowe dla domu charakteryzują się bardzo nowoczesnym designem. Najważniejszą cechą, która pozwala odróżnić oświetlenie ledowe od tradycyjnego jest brak dużego klosza, w którym znajduje się tradycyjna żarówka. W przypadku lamp ledowych klosze są zdecydowanie mniejsze i mają bardzo zróżnicowane kształty. Inną, ważną cechą lamp ledowych jest to, że są „jednorazowe”. Ale czy to powinien być powód do zmartwienia?

Jednorazowe lampy LED

Każdy producent oświetlenia na etapie projektowania lampy bierze pod uwagę czas jej eksploatacji. W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu lampa się znajduje, będzie zależał czas jej dziennej pracy. Przeciętnie lampa w salonie świeci się przez 600 godzin rocznie. Jeśli przyjmiemy, że trwałość diody LED to 30 000 godzin, lampa przepali się po 50 latach… To znaczy, że nie powinniśmy martwić się tym, że producenci oświetlenia sprzedają nam „:jednorazowe” lampy. Ich trwałość jest na tyle długa, że prędzej wymienimy lampę z powodów estetycznych, aniżeli jej awarii.