Skip to content Skip to footer

Podstawowe zasady aranżacji wnętrz

Niezależnie od tego, czy jest się miłośnikiem aranżacji wnętrz, czy też osobą unikającą wszelkiego rodzaju zmian w pomieszczeniu, każdy w którymś momencie staje przed wyzwaniem jakim jest zaaranżowanie wyglądu pokoju bądź mieszkania. Oto kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować projektując pomieszczenia.

Funkcja nad formą

Najważniejszym czynnikiem przy aranżowaniu każdego pomieszczenia jest zrozumienie i odzwierciedlenie układu, w jaki sposób zostanie wykorzystana przestrzeń. Na przykład: dwie sofy skierowane przodem do siebie są symetryczne, ale jeśli podstawową czynnością podczas siedzenia na tej kanapie jest oglądanie telewizji, nie jest to idealne rozwiązanie. Należy zastanowić się, co będzie robiło się w pokoju, co musi znajdować się w zasięgu ręki i ile miejsca jest potrzebne. Pusty pokój wydaje się być idealny podczas aranżacji wnętrze. Ale kiedy już kupi się meble, w firmie takiej jak ASKO Poznań i wniesie się je do środka, a potem zacznie je układać, to, co wydawało się być dużą szansą, może nagle stać się uciążliwym problemem. Należy dobrze planować swoje ruchy i pamiętać, że mniej znaczy więcej.

Równowaga jest kluczem

Niezależnie od tego, czy jest się fanem symetrii, czy nie, równowaga jest ważna w każdej przestrzeni. Wizualnie najlepiej sprawdza się przeciwstawienie dużego mebla z dwoma mniejszymi lub wysoką lampę podłogową z wiszącym kinkietem. Balans kolorów i wzorów również jest niezwykle istotny. Jest coś dziwnie samotnego w przytulnym fotelu, który stoi samotnie. W jakim celu został tam postawiony? Gdziekolwiek postawi się miejsce do siedzenia, dobrze jest upewnić się, że obok znajduje się przestrzeń, na której można postawić filiżankę z herbatą, lampkę do czytania lub przynajmniej pufa, na której będzie mogła usiąść druga osoba aby porozmawiać. Ciekawym rozwiązaniem może być skorzystanie z firmy oferującej meble na wymiar, takiej jak ASKO Poznań. Takie meble będą pasować idealnie do danego pokoju.

Siła tkwi w pięknie

Chociaż nie każdy pokój wymaga ogromnej lampy wiszącej, dziwacznej tapety lub przyciągającego wzrok dzieła sztuki, ważne jest, aby tak ustawiać meble, żeby jak najlepiej wykorzystać to, co pokój lub dom na w sobie najlepszego. Może to oznaczać utrzymywanie ładnego widoku na ozdobny kominek, ustawianie mebli w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać piękne widoki z okna lub utrzymywanie mebli na niskim poziomie, aby podkreślić wyjątkowe panele podłogowe.

Wiele osób aranżuje pokój czy mieszkanie jeden raz i pozostawia taki układ na bardzo długo, szczególnie jeśli nie ma zbyt dużej przestrzeni na eksperymenty. Jednak często przesunięcie fotela, sofy lub zmiana orientacji łóżka wystarczą, aby zapewnić domowi nowe życie.