Skip to content Skip to footer

Palety plastikowe, a ekologia

Co to jest paleta, każdy z nas dobrze wie, ale mało kto z nas zdaję sobie sprawę z tego, jak bardzo istotne jest, aby stosować palety standaryzowane. Współcześnie najbardziej rozpowszechnionym standardem palet są palety euro. Jeśli zamierzamy otworzyć działalność gospodarczą, która w jakikolwiek sposób związana jest z produkcją oraz z przesyłaniem towaru na bliższe lub dalsze odległości, musimy uwzględnić konieczność posiadania przez nas odpowiedniego zapasu europalet. Europalety mogą się między sobą różnić rodzajem materiału, z jakiego są wykonane.

Produkcja palet euro

Produkcja palet euro jest to obecnie bardzo duży biznes, więc kiedy będziemy chcieli zaopatrzyć się w ich wystarczającą liczbę, nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem dostawcy. Większym problemem może być kwestia tego, że zamówienie trzeba złożyć odpowiednio wcześniej (w zależności od tego, jak dużo tych palet potrzebujemy odpowiednio dużo wcześniej). Inny czynnik, jaki musimy rozważyć, to czy chcemy korzystać z palet euro drewnianych, czy wolimy stosować plastikowe palety.

Plastikowe palety czy drewniane

Niejeden producent europalet może nam zaoferować zarówno palety drewniane, jak i plastikowe palety, ale niektórzy specjalizują się tylko i wyłącznie w produkcji jednego rodzaju. Palety plastikowe są droższe, a palety drewniane są tańsze, ale czy między nimi istnieje tylko ta jedna różnica? Oczywiście, że nie. Kiedy chcemy podjąć decyzję o materiale, z jakiego będą wykonane nasze europalety, to w pierwszej kolejności zwrócimy uwagę, że plastik nie do końca ostatnio jest uważany za materiał ekologiczny. Jest wprost przeciwnie. Plastik jest obecnie postrzegany jako materiał nieekologiczny, ale jeśli chłodno spojrzymy na pewne fakty, wówczas może się okazać, że to, co w jednych obszarach jest nieekologiczne, w innych może sprzyjać ochronie środowiska.

Ekologia palet plastikowych — z czego ona wynika?

Każdy producent europalet będzie z pewnością zachwalał swój towar, ale zanim będziemy podejmować decyzję, warto byłoby spojrzeć na kilka oczywistych faktów. Pierwszy jest taki, że plastik jest lżejszy. Powoduje to, że w naszym ładunku więcej wagowo zajmuje faktyczny towar, a mniej palety. Samochód niezależnie od tego, czy będzie mieć na pace produkt na paletach drewnianych, czy na paletach plastikowych ma określoną ładowność. Stosując palety plastikowe, przywieziemy więcej towaru, co przekłada się na lepsze wykorzystanie paliwa.