Skip to content Skip to footer

Okna z PCV – samodzielny montaż

Niemal każdy z nas chciałby być złotą rączką – samemu nie tylko naprawiać domowe urządzenia, ale również montować te świeżo zakupione. Czy w przypadku okien z PCV rzeczywiście warto rezygnować z usług fachowego montażu? Czy dobry montaż plastikowych okien jest łatwy do wykonania?

Wbrew pozorom na pytania postawione we wstępie niniejszego artykułu można udzielić tylko jednej odpowiedzi: nie warto rezygnować z usługi fachowego montażu. Dlaczego?

Gwarancja na okna z PCV

Jednym z podstawowych czynników decydujących o tym, że warto powierzyć montaż plastikowych okien fachowcom jest to, że przeważnie tylko wtedy będziemy mogli skorzystać z udzielanej przez producenta danych okien gwarancji. Samodzielny montaż dokonywany przez przypadkowe osoby nieposiadające stosownej wiedzy i doświadczenia według wielu producentów może prowadzić do uszkodzenia okna, którego naprawa nie będzie mogła odbyć się w ramach bezpłatnych uprawnień z gwarancji.

Co może się nie udać?

W przypadku okien z PCV szczególnie istotny jest ich poprawny montaż. Mowa tutaj nie tylko o odpowiednim osadzeniu w otworze, ale również o zachowaniu wszystkich płaszczyzn. Okna z PCV pomimo tego, że są znacznie bardziej szczelne od okien drewnianych, to jednak przystosowane są do pracy w konkretnym położeniu. Pomimo tego, że nawet z pozoru nie będzie widać odchylenia takiego okna, to po kilku miesiącach użytkowania może ono opaść na zawiasach lub też po prostu zacząć ocierać o framugę. W konsekwencji może to prowadzić do rozszczelnienia okna nie tylko na jego uszczelkach, ale również pomiędzy szybami. Może to tym samym prowadzić do nieodwracalnego utracenia przez dane okno swoich właściwości.

Trwałość okien z PCV

Producenci okien z PCV zapewniają trwałość swoich wyrobów w przedziale od 30 do nawet 50 lat. Pomimo tego, że ceny okien z PCV nie są obecnie wysokie i już inwestując kilka tysięcy złotych jesteśmy w stanie wymienić wszystkie okna w standardowym mieszkaniu o powierzchni około sześćdziesięciu metrów kwadratowych, to nie warto ograniczać żywotności okien poprzez niefachowy montaż.

Montaż w cenie

Samodzielny montaż okien z plastiku może dziwić również z tego względu, że bardzo wiele firm oferuje montaż okien lub ich wymianę z okien drewnianych wliczone w cenę sprzedaży. Tym samym nasza rola jako klientów ogranicza się jedynie do wskazania, które okna chcemy wymienić i zakreślenia naszej wizji dotyczącej ich wyglądu, aby już po kilku tygodniach móc cieszyć się nowymi oknami z PCV.

Podsumowując, w przypadku okien wykonanych z PCV nie warto decydować się na samodzielny montaż – zwłaszcza wtedy, gdy nie mieliśmy z takim montażem dotychczas do czynienia.

Artykuł powstał we współpracy z firma Internorm