Technologia litowo-jonowa jest obecna w wielu dziedzinach codziennego życia. Urządzenia takie jak laptopy, głośniki czy odkurzacze funkcjonują właśnie za sprawą tego niepozornego wynalazku.
Czym są baterie litowo-jonowe?
Bateria litowo-jonowa to akumulator elektryczny, którego budowa opiera się na dwóch elektrodach – jedna z nich wykonana jest z porowatego węgla, podczas gdy druga z tlenków metali. Rolę elektrolitu stanowi natomiast ciecz, w której składzie znajdują się sole litowe rozpuszczone w mieszance substancji pochodzenia organicznego.
W porównaniu z bateriami tworzonymi w starszych technologiach, akumulatory litowo-jonowe są zdecydowanie bardziej wydajne. Dodatkowo czas ich ładowania jest krótszy, cechują się także niższą wagą. Dodatkowo nowoczesne akumulatory nie posiadają efektu pamięci, co pozwala na ich swobodne doładowanie, bez potrzeby wcześniejszego rozładowywania.
Ogniwo baterii – co to takiego?
Ogniwo do baterii to najbardziej podstawowy element akumulatora, którego zadaniem jest składowanie energii. Ogniwa do baterii składają się z elektrod, elektrolitu i separatora i choć teoretycznie mogłyby być stosowane samodzielnie jako bateria, w praktyce rozwiązanie to mogłoby prowadzić między innymi do niebezpiecznego przegrzania.
Ogniwo do baterii w większości wypadków ma cylindryczny kształt, jednak – co ciekawe – różne ogniwa mogą charakteryzować się odmienną strukturą chemiczną – właściwość ta ma ogromny wpływ na parametry takie jak wydajność czy żywotność danego ogniwa.
Czym jest akumulator?
Akumulator – najprościej rzecz biorąc – to urządzenie składające się z dowolnej liczby ogniw. Ilość zastosowanych ogniw do baterii ma ogromny wpływ na jej moc, jest również bezpośrednio związana z zapotrzebowaniem energetycznym danego urządzenia.
Akumulatory wykorzystuje się powszechnie nie tylko w branży elektronicznej, ale także samochodowej – te same rodzaje ogniw budują baterię poręcznego laptopa i sporych rozmiarów samochodu elektrycznego.
Akumulator zmienił oblicze technologii i przemysłu pozwalając na łatwe i szybkie ładowanie różnego rodzaju urządzeń. Poza tym ciągłe unowocześnianie ogniw przyczynia się także do wzrostu bezpieczeństwa i poprawy żywotności akumulatorów.