Skip to content Skip to footer

Obicia na krzesła

Zmiana aranżacji wnętrza najczęściej dotyczy kompleksowych działań – to nie tylko wymiana mebli, przedmiotów dekoracyjnych oraz przemalowanie ścian, to również wymiana tapicerki, tkanin oraz dywanów. Dlatego też, zanim przystąpimy do wdrożenia zamierzonego projektu, zastanówmy się jakie tkaniny, meble i ozdoby zaspokoją nasze pragnienie zmian.

Obicia na krzesła

Krzesła są niezbędnym sprzętem w domu; chociaż w każdym pokoju znajdziemy jakiś mebel do siedzenia, typu kanapa, sofa czy fotele, to jednak krzesła służą do wygodnego spożywania posiłku przy stole, pracy przy biurku czy chwilowego wypoczynku. Z tego powodu Obicia na krzesła powinny być trwałe, eleganckie oraz odporne na zniszczenie, a także powinny pasować do ogólnego wystroju.

Materiał obiciowy na krzesła może być z różnych materiałów: najczęściej to gruba tkanina o mocnym i wyraźnym splocie, delikatny welur, mięsisty plusz czy aksamitno-podobny flok. Każda z tych tkanin jest przewiewna i przyjemna w dotyku, ale jej odporność na zabrudzenia może być dość niska.

Materiały tapicerskie na krzesła

Do bardziej odpornych na zanieczyszczenia materiałów tapicerskich można zaliczyć także skórę naturalną oraz eko skórę – te produkty są odporne za zaplamienia, łatwe w czyszczeniu, a co jest równie ważne – odpowiednie dla alergików, ponieważ nie zbierają kurzu. Jednak ich słabą stroną jest mniejsza wytrzymałość na pęknięcia, przetarcia i rozdarcia, co przedkłada się na trudność naprawienia uszkodzonego materiału.Materiał obiciowy na krzesła powinien z założenia być trwały, ponieważ te sprzęty służą nieraz wiele lat i są użytkowane w różny sposób, dlatego też wybór odpowiedniego obicia ma znaczenie w określonych sytuacjach.

Oto przykładowe materiały tapicerskie na krzesła:

– welwet – przyjemny w dotyku, odporny na zniszczenie, łatwy w utrzymaniu w czystości,
– flok – tkanina przypominająca aksamit, ciepła i miła w dotyku, odporna na ścieranie,
– szenil – sztruksopodobna tkanina, nierozciągliwa, wytrzymała na naciski. Odporny na ścieranie i rozdarcia. Ma przyjemna w dotyku powierzchnię.
– ekoskóra – miękka, jednolita powierzchnia odporna na wilgoć i wodę, łatwa w czyszczeniu. Materiał nie jest odporny na rozdarcia i pęknięcia, ale traktowanie go środkami zapobiegającymi wysuszeniu sprawia, że nie zmienia swojego wyglądu przez długi czas.

Materiały obiciowe na krzesła

Materiał obiciowy na krzesła może być jednobarwny lub wielokolorowy; może mieć wzory kwiatowe, geometryczne bądź abstrakcyjne. Obicia na krzesła powinny doskonale harmonizować z wystrojem pokoju, w którym zostały ustawione co podniesie estetykę całego pomieszczenia.