Skip to content Skip to footer

Lakier silikonowy: co to jest, właściwości, zastosowanie. Ile kosztuje?

Silikony mają rozległe zastosowanie w różnych branżach. Są one używane również w formie lakierów. Czym dokładnie jest silikonowy lakier? Jakie ma właściwości i zastosowanie?

Co to jest?

Produkt jak lakier silikonowy jest rodzajem lakieru ochronnego bazującego na żywicach silikonowych. Jest on używany głównie do ochrony elementów elektronicznych, by zabezpieczać je przed czynnikami zewnętrznymi.

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje lakierów silikonowych, w tym lakiery w płynie, w sprayu, w żelu. Można kupować je w paru kolorach – przezroczysty, czerwony. Dostępne są w opakowaniach w różnych pojemnościach.

Właściwości

Swoje właściwości lakiery silikonowe zawdzięczają zawartości żywic silikonowych, które są rodzajem tworzywa sztucznego. Jakie są główne właściwości lakierów tego typu?

Główne właściwości lakierów silikonowych:

– Nie przewodzą prądu elektrycznego.
– Są odporne na wysokie i niskie temperatury.
– Chronią przed wilgocią.
– Zabezpieczają przed czynnikami pogodowymi.
– Mają wysoką przyczepność.
– Umożliwiają lutowanie przez warstwę lakieru.
– Nie wywołują korozji.
– Nie są podatne na pleśnienie.
– Amortyzują wstrząsy.
– Mogą być usuwane rozpuszczalnikiem.

Zastosowanie

Najczęściej lakiery silikonowe używane są do zabezpieczania płytek drukowanych, określanych także jako płytki PCB. Są one powszechnie używane w branży elektronicznej w różnych urządzeniach. Lakierami można zabezpieczać także innego rodzaju elementy elektroniczne, by nadać im odporność na czynniki zewnętrzne.

Za pomocą lakierów na bazie silikonów można sprawić, że urządzenia, które będą wystawione na działanie niekorzystnych czynników, mogą działać niezawodnie.

Lakiery te używane są między innymi w branży motoryzacyjnej, lotniczej, telekomunikacyjnej, a także w innych branżach, w których istotne jest uzyskanie maksymalnej ochrony elementów elektronicznych.

Cena

Obecnie lakier silikonowy jest produktem dostępnym w wielu sklepach, głównie w sklepach oferujących artykuły elektroniczne. Można zakupić go także w sklepach działających online.

Małe opakowanie lakieru w sprayu o pojemności 200 ml to koszt około 80 zł. 1 litr to wydatek około 500 zł. Za duże opakowanie lakieru silikonowego o pojemności 5 litrów należy natomiast zapłacić około 1600 zł.

Lakier silikonowy dostępny jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.