Skip to content Skip to footer

Kolory w mieszkaniu

Jednym z ważniejszych elementów wystroju domu lub mieszkania, który decyduje o charakterze wnętrza jest kolor na ścianach. Za pomocą odpowiedniej farby możemy całkowicie zmienić charakter pomieszczenia. Jakie barwy najlepiej jest wybierać do poszczególnych pokoi? Oczywiście na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami – zależy to od naszych osobistych preferencji. Są jednak takie kolory, które z reguły dobrze komponują się w pomieszczeniach.

Sypialnia

W sypialni powinniśmy przede wszystkim unikać ciemnych, przytłaczających i bardzo jaskrawych kolorów. Czerwony czy pomarańczowy może i wyglądają efektownie, ale również pobudzają. Tymczasem, w pokoju, w którym śpimy chcemy raczej wyciszenia. Dlatego polecanymi kolorami do sypialni są pastelowe, delikatne barwy – niebieski, zielony, kremowy czy biały. W otoczeniu takich kolorów łatwiej jest się wyciszyć i zrelaksować.

Kontrast

Jeśli jesteśmy niezdecydowani lub nie lubimy nudy w wystroju wnętrz, dobrym pomysłem jest pomalowanie ścian na kilka kolorów. Można odwołać się w tym do zasady kontrastu. Jedna ze ścian w kolorze czerwonym, niebieskim czy fioletowym będzie dobrze kontrastować z białym, kremowym czy żółtym na pozostałych trzech.
Nie jest natomiast najlepszym pomysłem malowanie ścian w pokoju na cztery różne barwy. Tworzy to wrażenie pstrości i nieporządku.

Mocny akcent

Jeśli postawimy na delikatne, neutralne, bezpieczne barwy w pomieszczeniach, warto wprowadzić również jakiś mocniejszy kolorystyczny akcent. Świetnym pomysłem będą wówczas ciemniejsze lub wyrazistsze fotele, kanapa czy inne meble. Ponadto, jeśli intensywny kolor czerwonych foteli nam się znudzi, nie ma przeszkód, aby wymienić je na nowy model, o innym kolorze. To technicznie znacznie prostszy proces niż przemalowywanie ścian.

Pokój dziecięcy

Ważne są również kolory, które umieścimy w pokoju dziecięcym. Powinny być one raczej jasne, pastelowe. Świetnie sprawdzają się w tej roli jasny niebieski, różowy, żółty czy kremowy. Na ścianach można umieścić też kolorowe naklejki.