Skip to content Skip to footer

Jak wybrać płyn do usuwania silnych zabrudzeń?

Wybór właściwego środka chemicznego do usuwania silnych zabrudzeń nie należy do łatwych. Pod uwagę trzeba wziąć dużo czynników, które mogą wpływać na ostateczny efekt używania płynu. Stąd też bardzo ważne jest to, by przed użyciem środka upewnić się, czy będzie on odpowiedni. Jak to zrobić?

Dopasowanie do powierzchni

Płyny wykorzystywane do usuwania silnych zabrudzeń powinny zawsze być dopasowane do rodzaju powierzchni, na jakiej będą używane. Jest to kluczowe dla tego, by płyn nie zniszczył powierzchni albo jej nie osłabił. Największe znaczenie ma to w przypadku odzieży oraz materiałów szlachetnych i wyjątkowo delikatnych.

Zanim zdecydujesz się na użycie płynu na całej powierzchni, powinieneś wykonać próbę na materiale, ale w jakimś miejscu, które nie jest bardzo widoczne. Dzięki temu w razie gdyby płyn wpłynął na niego negatywnie, całość nie będzie zniszczona i będzie można jeszcze ją uratować.

Dopasowanie do rodzaju zabrudzeń

Różne plamy wymagają innego rodzaju substancji aktywnych, by się ich pozbyć. Dlatego płyn do usuwania silnych zabrudzeń z oleju będzie miał inny skład niż płyn do usuwania przypaleń czy kamienia i rdzy. Zabrudzenia te mają zupełnie inne pochodzenie i wymagają innego podejścia do ich usunięcia.

Dlatego właśnie płyn zawsze powinien być dobierany do rodzaju zabrudzeń. Tylko pod takim warunkiem może on działać w pełni skutecznie.

Forma aplikacji

Bardzo ważną kwestią jest też forma aplikacji środka. Najczęściej Płyn do usuwania silnych zabrudzeń wylewa się bezpośrednio na plamę w formie stężonej, a następnie pozostawia się go na wskazany przez producenta czas po to, by mógł on rozpuścić brud. Dopiero po upływie tego czasu można przystąpić do zmycia resztek plamy i środka.

Nie zawsze jednak to rozwiązanie jest najwygodniejsze. Niektórym zależy na szybkim działaniu środka i po prostu nie mają czasu na powolne działanie. Takie osoby powinny sięgać po najsilniejsze preparaty, które są najbardziej bezwzględne dla brudu… i dla czyszczonych powierzchni.