Skip to content Skip to footer

Jak wybrać materiał obiciowy na krzesła?

Własnoręczne odnawianie mebli to świetny sposób, aby uzyskać unikalny wystrój wnętrza. Jednak czym należy kierować się przy wyborze materiałów tapicerskich na krzesła? Dowiedz się, jakie cechy mają różne rodzaje materiałów i które z nich będą najlepiej nadawały się na obicia na krzesła, a także jak dobrać materiał obiciowy na krzesła do jadalni w stylu rustykalnym i skandynawskim.

Materiały tapicerskie na krzesła – rodzaje włókien

Materiały obiciowe na krzesła możemy ogólnie podzielić na te wykonane z włókien naturalnych, syntetycznych oraz sztucznych. Materiały naturalne są wytwarzane z włókien pochodzenia roślinnego, na przykład z bawełny i lnu, lub zwierzęcego. Z włosów lub sierści różnych gatunków zwierząt wytwarza się różne rodzaje wełny. Materiały syntetyczne, takie jak wiskoza, cupro czy lyocell produkuje się z przetworzonej celulozy, a materiały sztuczne, podobnie jak plastik, są produktami ropopochodnymi. Do sztucznych włókien zaliczamy poliester, akryl, poliamid, elastan i wiele innych.

Raczej nie warto decydować się na wybór materiałów tapicerskich na krzesła wykonanych z włókien sztucznych. Sztuczne materiały obiciowe są najtańsze i proste w pielęgnacji, jednak w dotyku i wyglądzie daleko im do tkanin naturalnych i syntetycznych. Bardzo eleganckie Obicia na krzesła możemy zrobić z materiałów bawełnianych z syntetyczna domieszką, a czyste materiały bawełniane czy lniane idealnie sprawdzą się w rustykalnych wnętrzach. Najbardziej luksusowym wyborem będą eleganckie materiały wełniane, które nie tylko wyróżniają się szlachetnym wyglądem, ale również są odporne na zabrudzenia. Do wykonania eleganckich obić na krzesła świetnie nadają się aksamity – tkaniny z krótkim włosem.

Dobór obić na krzesła w popularnych stylach dekoracji wnętrz

W bijącym obecnie rekordy popularności stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się materiały obiciowe z naturalnych włókien, w stonowanej gamie kolorystycznej. Ponieważ zależy nam przede wszystkim na przytulności, obicia powinny być miękkie i przyjemne w dotyku. Jeśli planujemy wnętrze w stylu rustykalnym, idealnym wyborem będą materiały w staroświeckie wzory florystyczne czy wzory etniczne.