Skip to content Skip to footer

Jak się tworzy domy z prefabrykatów?

Zamiast czekać miesiącami na moment wzniesienia nowego budynku mieszkalnego na działce, można znacząco przyspieszyć proces budowy, zastępując obiekt murowany nowoczesną konstrukcją prefabrykowaną. Domy prefabrykowane powstają dosłownie w przeciągu paru tygodni. Poniżej opisano ogólny proces ich tworzenia.

Najpierw projekt

Producenci domów prefabrykowanych bardzo często mają w swoich katalogach różne gotowe projekty budynków, jednakże potencjalny klient może też wybrać się do nich z własnym projektem, przygotowanym w ramach współpracy z jakąś pracownią architektoniczną.

Na stronie multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne można przeczytać o tym, jak ważne jest właściwe przygotowanie projektu domu prefabrykowanego. Musi on spełniać konkretne wymagania odnośnie swojego kształtu, ilości przeszkleń, ale też i wielkości i typu okien.

Potem konstrukcja

Na podstawie zaakceptowanego już projektu konstruktor może stworzyć kluczowy dla budowy projekt konstrukcyjny, uwzględniający różnego rodzaju obliczenia, w ramach których ustala się parametry poszczególnych elementów (m.in. ich wagę i wielkość). Obliczenia umożliwiają złożenie zamówienia na odpowiednie materiały, z których te elementy później powstaną.

Dysponując zamówionymi tworzywami, płynnie przechodzi się do przygotowywania wybranych komponentów, zgodnie z założonym planem konstrukcyjnym. Zawsze dąży się do tego, by jak największą ilość prac przeprowadzić w zamknięciu, czyli jakiejś hali, aby nie trzeba było zajmować się nimi już bezpośrednio na działce.

Na koniec budowa

Po przygotowaniu projektu architektonicznego i projektu konstrukcyjnego oraz wykonaniu najważniejszych elementów konstrukcji przechodzi się już do wznoszenia domów z prefabrykatów i uzupełniania go instalacjami.

Według strony https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ z domu prefabrykowanego śmiało można stworzyć dom energooszczędny. Konieczne jest jednak do tego zadbanie o wysoką szczelność obiektu i zastosowanie materiałów o wysokich właściwościach termicznych, co pozwoli uniknąć strat ciepła.