Skip to content Skip to footer

Jak prawidłowo ostrzyć noże?

Zainwestowałeś już w porządną elektryczną ostrzałkę do noży, jednakże pomimo zapoznania się z jej instrukcją obsługi, nie jesteś pewien, jak z niej skorzystać, by zrobić to w stu procentach prawidłowo? Rzeczywiście proces ostrzenia noży podlega pewnym stałym zasadom. Zapoznaj się z nimi, a dopiero potem spróbuj zająć się kuchennymi narzędziami.

Nóż musi być naostrzony z obu stron

Jeżeli rzeczywiście używasz ostrzałki elektrycznej, tą zasadą nie musisz się przejmować. Ma ona znaczenie tylko w przypadku ostrzenia ręcznego, nad którego efektami sam sprawujesz pieczę.

Ostrząc noże ręcznie, zawsze pamiętaj o tym, by naostrzyć je porządnie z obu stron. Wyjątkiem od tej reguły będą jedynie noże japońskie, które celowo ostrzy się tylko z jednej strony.

Ruchy powinny być precyzyjne

Ostrzenie manualne zaczynasz od nasady noża, części występującej tuż przy jego rękojeści, by zakończyć je na samym czubku ostrza. Nóż powinien być dociskany do ostrzałki z wyczuciem. Każdą jego stronę ostrzysz tę samą ilość razy.

Naśladuj ruchy, które są wykonywane przez elektryczne ostrzałki do noży. Powinny być one pewne, dość szybkie, ale też i równomierne. Każdy twój ruch ma wyglądać dokładnie tak samo jak poprzedni – staraj się zachować pewną płynność.

Ustal odpowiedni kąt ostrzenia

Jeżeli twoja ostrzałka nie została wyposażona w prowadnice, sam musisz zadbać o to, by wybrać i zachować właściwy kąt ostrzenia. Oczywiście dla każdego poszczególnego noża ta wartość może być nieco inna, ale początkowo możesz przyjąć, że ten kąt powinien wynosić jakieś dwadzieścia stopni.

Pod nieco innym kątem powinno się ostrzyć noże o wyraźnie większych ostrzach. Zainteresuj się tematem. Sprawdź, bo być może w opisie twoich noży pojawia się informacja o tym, pod jakim kątem należy je ostrzyć.

Pomyśl o zakupie elektrycznej ostrzałki do noży

Jeżeli natomiast te wszystkie powyższe zasady wydają ci się dość skomplikowane, być może najwyższa pora przerzucić się na ostrzałkę elektryczną. Jest ona narzędziem dużo prostszym w obsłudze od każdej jednej ostrzałki manualnej.

Zakupowy cel możesz już zrealizować za stosunkowo niewielkie pieniądze. Aktualnie elektryczne ostrzałki do noży zwykle nie kosztują więcej niż sto złotych.

Elektryczne ostrzałki do noży dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.