Skip to content Skip to footer

Jak dopasować żyrandol do wnętrza?

Właściwe oświetlenie wnętrza to klucz do uzyskania spójnego wyglądu pomieszczenia. Oświetlenie pokojowe pełni ponadto dwie ważne role – oprócz dopełniania aranżacji wnętrza, dodaje także funkcjonalności. Jak wyglądałoby bowiem życie w nieoświetlonym mieszkaniu? Wybór właściwego oświetlenia jest zatem niezwykle ważny podczas urządzania wnętrz. Jakie żyrandole i kinkiety wybrać do własnego mieszkania?

Jak dopasować żyrandol do wnętrza?

Wybór żyrandola powinien być uzależniony od rodzaju wnętrza, w którym ma on zawisnąć. Inny żyrandol będzie pasował do salonu, inny do sypialni czy kuchni. Powinien on jednak pasować wyglądem do stylu całego pomieszczenia, aby stanowił jego integralną część. Częstym błędem jest zakup oświetlenia przed umeblowaniem pokoju – finalny wygląd wnętrza może się bowiem różnić od pierwotnej jego wizji, a zakupiony wcześniej żyrandol może nie pasować stylem do jego wyglądu. Wybór powinien być zatem przemyślany, zwłaszcza, że zakup dobrego i jakościowego oświetlenia to niemały koszt.

Żyrandole i kinkiety do kuchni

Kuchnia to wymagające miejsce, narażone na działanie wysokiej temperatury, wilgoci oraz tłustych oparów. Dokonując wyboru żyrandolu do kuchni należy pamiętać przede wszystkim o jego praktycznej stronie. Powinien on łatwo się czyścić i nie pochłaniać kuchennych oparów, które w konsekwencji mogłyby tworzyć trudno zmywalne plamy. W kuchni doskonale sprawdzą się żyrandole plastikowe lub ceramiczne.

Oświetlenie do salonu

Żyrandol w salonie to niezwykle ważny element wystroju wnętrza. Salon jest bowiem miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu, a co więcej, nierzadko pełni on również funkcję reprezentatywną domu. Odwiedzając sklep z żyrandolami dobierz oświetlenie do wielkości i stylu salonu. Żyrandol może być w tym pomieszczeniu bardziej okazały niż w innych miejscach domu, co doda salonowi dostojniejszego charakteru. Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie pokojowe punktowe – wybierz jedno główne źródło światła i dobierz do tego punktowe kinkiety, doświetlające wybrane części salonu.

Doświetlenie sypialni

Sypialnia to miejsce odpoczynku, zatem oświetlenie nie powinno być w nim nachalne i mocne. Tak samo jest z żyrandolem, który swoją elegancją i stylem powinien nawiązywać do charakteru wnętrza. Każdy dobry sklep z żyrandolami oferuje specjalną serię żyrandoli do sypialni, dzięki czemu z powodzeniem możliwe jest dobranie odpowiedniego oświetlenia do każdej sypialni.