Coraz więcej osób spędza całe dnie w pracy, a wracając z niej marzymy jedynie o odpoczynku. Dlatego część z nas nie ma czasu ani ochoty na sprzątanie. Dlatego możemy liczyć na pomoc firm sprzątających lub prywatnych osób, które pracują w branży sprzątającej jako tzw. „wolne strzelce”. Zatem, ile kosztuje sprzątanie mieszkania?
Od czego zależy wysokość stawki
Możemy skorzystać z profesjonamych firm sprzątających. Jednak ich usługi zazwyczaj są dużo wyższe niż te oferowane przez osoby indywidualne. Studentki i emerytki zazwyczaj dorabiają sobie sprzątającą. Dlatego ich zatrudnienie będzie tańsze niż wynajęcie firmy sprzątającej. Oczywiście stawka będzie przede wszystkim uzależniana od lokalizacji. Najdrożej jest w stolicy i miastach wojewódzkich, natomiast taniej za usługę sprzątania zapłacimy w małych miastach i miasteczkach. Wysokość stawki będzie także zależna od wielkości i zabrudzenia mieszkania, dostępności własnych środków czystości i rodzaju usług. W cenę standardowych usług wlicza się zazwyczaj mycie podłóg, ścieranie kurzy, czyszczenie łazienki. Możemy się spotkać również z ofertami na abonament, np. miesięcznie w wysokości 300 złotych, Mamy w tej kwocie zawarty zakres usług oraz ich częstotliwość. Więcej zapłacimy za dodatkowe usługi, np. mycie okien, sprzątanie klatki schodowej albo sprzątanie mieszkania po remoncie. Usługi dodatkowe rzadko kiedy są wliczone w standardową cenę.
Ile kosztuje sprzątanie mieszkania kompleksowo
Jak już było wspomniane koszt jest głównie uzależniany od lokalizacji oraz powierzchni mieszkania. Za posprzątanie małego mieszkania do 40 metrów kwadratowych zapłacimy około 200 złotych. Ale już za mieszkanie do 100 metrów kwadratowych cena będzie wyższa już o około 100 złotych. Natomiast duże domy i mieszkania – powyżej 100 metrów kwadratowych – to już koszt w okolicy 500 złotych i więcej. W koszt usługi wlicza się odkurzanie i mycie podłóg, mycie kuchni (kuchenka, zlewozmywak, blaty, sprzęt AGD), czyszczenie łazienki, mycie luster i kaloryferów, ścieranie kurzu. Możemy również zażyczyć sobie innych usług, np. prasowania lub mycia okien. Wtedy cena za sprzątanie jest ustalana indywidualnie. Inaczej też będzie się przedstawiać cena za sprzątanie okazjonalne, np. przed świętami, urodzinami. Takie jednorazowe sprzątanie może być bardzo dokładne, np. umycie fug, odkurzenie za meblami, usunięcie kamienia. Natomiast niewątpliwym plusem jest to, że będziemy mogli się zająć własnymi sprawami i nie martwić się, że coś jest nieposprzątane.