Skip to content Skip to footer

Dom pasywny – dlaczego to dobra inwestycja?

Wybór projektu to pierwszy krok to spełnienia marzenia o własnym domu. Na tym etapie warto uwzględnić nie tylko powierzchnię czy estetykę, ale i zużycie energii. Najlepszym wyborem będzie nowoczesne budownictwo pasywne. Na czym polega jego przewaga? Dlaczego warto postawić na dom jednorodzinny pasywny?

Domy pasywne – nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie

Czym jest coraz popularniejsze także w Polsce budownictwo pasywne? Jego podstawowa cecha to energooszczędność. Dom projektowany i budowany jest tak, by zminimalizować ryzyko utraty energii, i tym samym zapewnić tanie utrzymanie przy maksymalnym komforcie.Domy pasywne to nie tylko dobrej klasy surowce czy nowoczesna technologia, ale też takie planowanie rozkładu pomieszczeń, by te były ciepłe przy najmniejszym nakładzie energii. W praktyce oznacza to lokowanie sypialni czy łazienek po stronie północnej i ograniczanie po tej stronie okien, a pomieszczeń dziennych, jak salon czy kuchnia, od strony południowej.

Inwestycja, która się opłaci: jednorodzinne budownictwo pasywne

Dlaczego wybrać budowę domu pasywnego, jeśli ta kosztuje więcej niż klasyczne budownictwo jednorodzinne? Odpowiedź jest prosta: to inwestycja, która szybko się zwróci, a w perspektywie czasu wręcz przyniesie zyski.Utrzymanie domu pasywnego jest znacznie tańsze – koszty poniesione z tytułu budowy szybko się zwracają w postaci niskich rachunków. Po kilku latach to spore oszczędności. Co więcej, jeśli inwestor w przyszłości zdecyduje się na sprzedaż domu wybudowanego w technologii pasywnej, zarobi znacznie więcej niż gdyby był to tradycyjny domek jednorodzinny.

Dom pasywny projekt – gdzie szukać architekta?

Podobnie jak w przypadku klasycznego budownictwa, budowa domu pasywnego zaczyna się od wyboru odpowiedniego projektu. Z racji że ten typ domów cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przybywa także gotowym projektów oraz architektów specjalizujących się w tego typu projektach.Najlepiej wybrać doświadczone w budownictwie pasywnym biuro architektoniczne. Jeśli chodzi o dom pasywny projekt, liczy się każdy detal – specjalista zadba nie tylko o nowoczesne materiały i właściwą technologię, ale też dopasuje projekt do potrzeb konkretnych osób, dbając o ich komfort i preferencje estetyczne.