Skip to content Skip to footer

Czym są plafoniery?

Plafoniery używane są do łączenia źródła światła z instalacją elektryczną za pomocą oprawki.
Oprawa oświetleniowa pozwala nadać odpowiedni kierunek strumieniu światła, rozproszyć go lub skupić w jednym miejscu przy użyciu klosza rozpraszającego lub soczewki.

Pochodzenie i budowa plafonier

Plafoniery są płaską konstrukcją, którą mocuje się na suficie. Ozdobione są w sposób, który nawiązuje do wzornictwa sklepień w starożytności. Sama nazwa plafoniera wywodzi się od malowideł i dekoracji, które w owej epoce ozdabiały sklepienia pomieszczeń. Najpopularniejsze plafoniery mają okrągły lub kwadratowy kształt i mogą mieć kilka źródeł światła, co pozwala na oświetlenie całego pomieszczenia.

Zastosowanie plafonier

Oprawki oświetleniowe używane są w różnego rodzaju pomieszczeniach, np. obiektach użytku publicznego, hotelach lub punktach gastronomicznych. Plafoniery stosowane mogą być w pokojach jako lampy sufitowe odpowiadające za główne źródło światła lub jako elementy dekoracyjne, np. w łazience. Plafoniery najczęściej montowane są w niskich pomieszczeniach gdzie problemem jest powieszenie wiszącej lampy sufitowej ze względu na ograniczoną wysokość pomieszczeń.

Jak wybrać oprawki oświetleniowe?

Podczas wyboru plafonier trzeba wziąć pod uwagę parametry techniczne urządzenia oraz jego budowę. Plafoniery montowane mogą być na tynku lub w suficie podwieszanym. Ważnym elementem jest także trwałość produktu i możliwość jego stosowania w konkretnych warunkach. Oprawy montowane w łazience muszą być odporne na wilgoć. W pomieszczeniach często używanych ważne jest aby plafoniery były odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Uwagę poświęcić trzeba również na wybór barwy światła oraz jego natężenie. Czynniki te dobrane muszą być dokładnie do konkretnego pomieszczenia oraz funkcji jakie plafoniera ma spełniać. Źle dobrane natężenie i barwa światła nie spełnia oczekiwań użytkownika. Podczas wyboru plafonier warto wziąć pod uwagę ich wygląd i dobrać je pod kątem stylu w jakim urządzone jest pomieszczenie w którym będą używane.