Skip to content Skip to footer

Czy warto kupić saunę zewnętrzną do ogrodu?

Korzystanie z sauny przynosi wiele cennych korzyści dla ludzkiego organizmu. Od chwilowego ukojenia bólu mięśni czy stawów, aż po długotrwałe efekty w postaci na przykład poprawy wyglądu i kondycji skóry. Sauna zewnętrzna to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą ją posiadać, lecz nie mają odpowiedniej ilości miejsca wewnątrz domu.

Jaką saunę zewnętrzną wybrać?

Istnieją dwa rodzaje saun zewnętrznych, które różnią się między sobą konstrukcją. Pierwszym rodzajem są altanki przypominające nieco małe domki z drewna. Mogą być one wyposażone w daszek spadzisty lub płaski. Najczęściej składają się z dwóch części – małej przebieralni oraz kabiny z sauną. Na rynku dostępne są modele z zadaszonym tarasem.

Drugim rodzajem saun zewnętrznych są tak zwane „beczki”. Najlepiej sprawdzają się one w ogrodach wiejskich, w stylu rustykalnym, ponieważ właśnie tam najpiękniej się prezentują. Często są także atrakcją pensjonatów, kurortów, hoteli itp. w terenach górskich i nie tylko.

Sauna zewnętrzna – wymagania i wyposażenie

Aby móc cieszyć się gotową sauną zewnętrzną w swoim ogrodzie, wystarczy spełnić jedynie dwa podstawowe warunki. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie podłoża – musi być płaskie i stabilne (np. betonowa wylewka lub kostka brukowa). Drugim warunkiem jest przyłącze elektryczne, które jest niezbędnym elementem do podpięcia pieca oraz oświetlenia.

Kupując gotową saunę ogrodową w cenie zazwyczaj otrzymuje się: całą konstrukcję wraz z podłogą, izolacją ścian, pokryciem dachu, oświetleniem, ławeczkami oraz obudową na piec. Sam piec natomiast należy dokupić osobno – najlepiej od tego samego producenta. Dodatkowe koszty generują także prace montażowe, impregnacja oraz pomalowanie całej konstrukcji.

Czy warto posiadać własną saunę na podwórku?

W niektórych krajach własna sauna jest czymś zupełnie normalnym, tak jak posiadanie na przykład wanny. W Polsce mimo iż jest coraz bardziej popularna, wciąż uchodzi za przejaw luksusu. Terapia lecznicza za pomocą sauny może skutecznie pomagać w leczeniu wielu schorzeń, a także przynosić wiele korzyści urodowych.

W przypadku braku odpowiedniej ilości miejsca w domu, sauna zewnętrzna jest doskonałym rozwiązaniem. W zależności od potrzeb można kupić modele mieszczące 4-5 osób, bądź wersje większe, w których zmieści się nawet do 10 osób. Mnóstwo korzyści zdrowotnych, jakie przynosi regularne korzystanie z sauny sprawia, że warto rozważyć opcję jej zakupu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy megiw4sauna.pl