Skip to content Skip to footer

Czy małe kuchnie w bloku można wygodnie urządzić?

Wybór nowego mieszkania nie jest łatwy. Zanim podejmie się ostateczną decyzję, trzeba rozważyć wiele aspektów. Ważny jest, nie tylko sam wygląd pomieszczeń. Warto dowiedzieć się, kto mieszka za ścianą, jaka jest odległość od szkoły, czy parku.

Łączenie wielu pomieszczeń w jednym mieszkaniu

Kiedyś, bardzo popularne było budowanie mieszkań z przechodnimi pokojami. W takich lokalach z przedpokoju wchodzi się do pokoju – zazwyczaj największego – i z niego można wejść do kuchni oraz kolejnych pokoi. W kamienicach do tej pory są mieszkania, w których kolejne pokoje są ze sobą po kolei połączone. Takie rozwiązanie z pewnością łączyło rodzinę, częste poruszanie się po mieszkaniu, naturalnie doprowadzało do rozpoczęcia rozmów i spędzania ze sobą większej ilości czasu.

Mieszkanie przechodnie i z małą kuchnią w bloku

Obecnie łączenie pomieszczeń jest rzadziej stosowane, ale nadal kupując mieszkanie w blokach można trafić na połączone wejścia z pokoju do kuchni lub z kuchni do pokoju. Najczęściej występuje ono w blokach budowanych w latach siedemdziesiątych poprzedniego stulecia. Charakterystyczną cechą jest mała kuchnia w bloku. W mieszkaniu o niewielkim metrażu, siłą rzeczy wszystkie pomieszczenia muszą być proporcjonalnie mniejsze.

Uroki małej kuchni w bloku

Niewielka kuchnia może wydawać się problemem, zwłaszcza przy większej rodzinie. Na szczęście projektanci wnętrz potrafią, tak zaaranżować pomieszczenia, że nawet bardzo mała kuchnia w bloku, staje się przyjaznym i funkcjonalnym miejscem.

Najważniejsze jest takie zaprojektowanie przestrzeni, żeby był wygodny dostęp do wszystkich sprzętów kuchennych. Producenci mebli, prześcigają się w pomysłach na meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale również nie zajmują dużo miejsca. Pozwalają na to, wysuwane elementy, obrotowe półki, czy składane blaty.

O czym pamiętać meblując kuchnię w bloku?

Oczywiście mała kuchnia w bloku, to nie miejsce na trzymanie różnych ozdób i pamiątek. Nie oznacza to, że taka kuchnia nie może być miejscem przytulnym. Odpowiedni klimat uzyska się doborem kolorów ścian lub kafelków oraz materiałem, z jakiego będą zrobione fronty szafek. Praktycznym rozwiązaniem pozwalającym na zaoszczędzenie miejsca w małej kuchni w bloku, jest zdecydowanie się na zakup sprzętu AGD do zabudowy. Wolnostojące meble pochłonęłyby zbyt dużo miejsca.

Oczywiście standardowym wyposażeniem takiej kuchni, będzie składany stolik. Fenomen tego rozwiązania polega na tym, że w kilka sekund małą kuchnię w bloku można zamienić na wygodą jadalnię dla całej rodziny.