Moduły oświetlenia awaryjnego ratują przed ciemnością (i nie tylko), gdy nastąpi nagłe odcięcie prądu z głównej sieci. Są różnych wielkości, od dużych agregatów po małe skrzyneczki. Dotychczas moduły takie znajdowały się wyłącznie w zakładach pracy, szpitalach itp. Obecnie możemy mieć małe moduły także w domach prywatnych.
Moduł oświetlenia awaryjnego – oddzielne źródło prądu
Moduły awaryjnego oświetlenia wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie konieczny jest stały dopływ prądu do oświetlenia i urządzeń działających na prąd. W szpitalach, zakładach pracy itp. dużych instytucji wykorzystuje się duże agregaty prądotwórcze. W domu wystarczy mały moduł oświetlenia awaryjnego lub akumulator np. od samochodu.
Do użytku domowego wystarczy zatem mała skrzyneczka lub płytka prądotwórcza, do której podłącza się żarówkę. Zasila ona żarówkę prądem elektrycznym o mocy około 12 V. Są także takie moduły oświetlenia awaryjnego, które są w stanie zasilić np. pralkę, lodówkę, laptop, komputer itp. Będą to np. akumulatory i urządzenia ładujące te akumulatory. Takim modułem może być również panel słoneczny.
Moduł oświetlenia awaryjnego – jak długo działa?
Oświetlenie awaryjne z modułu pozwala ludziom nadal pracować w jasnych pomieszczeniach. Czas, w jakim będzie awaryjne oświetlenie działać, jest różny. Zależy od tego, jakie duże urządzenie będzie stanowić moduł awaryjnego oświetlenia. Zatem może to być jedna godzina lub cały dzień, bądź dłużej.
Czasami tego awaryjnego oświetlania wystarczy tylko tyle, aby np. zdążyć zakończyć rozpoczętą pracę (na komputerze, przy maszynie itp.) lub ewakuować się z budynku np. z powodu zagrożenia życia (pożar i in.). W zakładach produkcyjnych oraz np. w szpitalach stosuje się duże awaryjne agregaty prądotwórcze.
Rodzaje oświetlenia awaryjnego
Oświetlenie awaryjne dzieli się na ewakuacyjne oraz zapasowe. W oświetleniu ewakuacyjnym rozróżniamy oświetlenie strefy otwartej, strefy wysokiego ryzyka i oświetlenie drogi ewakuacyjnej. Wszystkie te oświetlenia powinny załączać się samoczynnie od razu po odcięciu głównego źródła oświetlenia.
Oświetlenie zapasowe i bezpieczeństwa (ewakuacyjne) muszą zawsze mieć inne źródło poboru prądu. Musi ono bowiem być niezależne od głównego dopływu prądu z sieci, które w razie awarii zostaje odcięte. Awaryjne oświetlenie instaluje się we wszystkich budynkach użytku publicznego oraz zakładach pracy, centrach handlowych i in. Obecnie pożądane są także w prywatnych domach.