Skip to content Skip to footer

Budowa zadaszenia nad tarasem przy pomocy szkieletu drewnianego

Klimat, w jakim żyjemy, nie zawsze pozwala na użytkowanie tarasów przez okres całego roku. Ułożenia pokrycia dachowego może poprawić funkcjonalność takiego miejsca, jeżeli będą użyte do tego specjalne materiały.

Budowa szkieletu drewnianego podtrzymującego zadaszenie

Szybkim sposobem, aby osłonic taras tak, aby mogła być ułożona ondulina na dach, jest zastosowanie drewnianego szkieletu. W ten sposób ażurowa konstrukcja będzie zdolna unieść ciężar pokrycia dachowego. Przy montażu należy zastosować połączenie wiaty z podłożem, aby zabezpieczyć słupy i legary przed wiatrem. Rozmiar elementów powinien być dopasowany do powierzchni dachu. Legary należy rozmieścić w odstępach zalecanych przez firmy produkujące onduline. Przed rozpoczęciem dalszych prac wykończeniowych elementy drewniane muszą zostać zabezpieczone środkami chemicznymi przed wilgocią i owadami. Zachowane spadki w poziomach legarów pozwolą, by ondulina na dach szybko odprowadzała wodę deszczową.

Prawidłowy montaż płyt dachowych

Przygotowany szkielet drewniany jest konstrukcją, do której montowana jest ondulina. Do przytwierdzania jej do podłoża służą gwoździe z plastikowymi łbami zapewniającymi szczelność połączeń. W celu zachowania wysokiej odporności na wilgoć i opady atmosferyczne płyty powinny być układane na zakładkę tak, aby nie było możliwości dostawania się wody pod pokrycie dachowe. Onduline należy odpowiednio zabezpieczyć przed wiatrem przez używanie dedykowanych elementów służących pracom wykańczającym. Oferowane gąsiory dachowe pozwolą na estetyczne wykończenie pokrycia dachowego. W przypadku konstrukcji o skomplikowanej budowie należy przycinać płyt do odpowiedniego wymiaru.

Efekt dekoracyjny konstrukcji pokrytych onduliną

Niska waga materiału pozwala na stworzenie lekkich ażurowych konstrukcji, które nie będą dominować przestrzeni ogrodu. Dostępne są rożne kolory tak, aby stworzyć ciekawą aranżację zadaszenia tarasu. Jeżeli powierzchnia tarasu jest duża, można stosować wstawki z płyt z tworzyw sztucznych zwiększających ilość światła. Pozwoli to na zwiększenie komfortu użytkowania takiej przestrzeni. Faktura i kolory onduliny będą umożliwiały łatwe wkomponowanie takich konstrukcji w krajobraz, przez co będą wyglądały bardzo naturalnie, zachowując jednocześnie wszystkie funkcje użytkowe, jakie ma spełnić zadaszenie tarasu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://icmarket.pl/pl/https://icmarket.pl/pl/onduline.html