Skip to content Skip to footer

Panele podłogowe – nowoczesność i uniwersalność

Panele laminowane to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie w praktycznie każdym mieszkaniu. Panele mogą imitować kamień, drewno, marmur, a ich cena nie jest tak wysoka, jak tych naturalnych materiałów. Dlatego też panele cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów.

Panele laminowane do pokoju – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Panele mają wielu zwolenników, dzięki szerokiej gamie kolorów i wzorów. Można je bez większych problemów idealnie dobrać do wnętrza. Oprócz aspektu wizualnego istotne są także parametry techniczne, by cieszyć się pięknem paneli przez długie lata. Panele laminowane do pokoju muszą być wytrzymałe na zarysowania i blaknięcie oraz odporne na wilgoć. Jeśli w domu są małe dzieci należy wziąć niskie pochłanianie wody jako najważniejszy parametr techniczny. Woda bowiem spowoduje nieestetyczne bąble, które będą z czasem powiększać się i niszczyć panele. Ponadto warto wybrać panele, które mają wysoką odporność na ścieranie. Do pokoju najlepszym rozwiązaniem będzie klasa AC4-AC5. Taka klasa ścieralności daje gwarancję tego, iż podłoga będzie służyła użytkownikom przez wiele lat w stanie nienaruszonym. Panele mogą być także elementem optycznie poszerzającym lub wydłużającym pomieszczenie. Wszystko bowiem zależy od sposobu ich ułożenia. Panele ułożone na prosto mogą poszerzyć lub wydłużyć wnętrze, natomiast panele ułożone pod kątem będą idealnym sposobem na skorygowanie proporcji pomieszczenia o dziwnym, niewymiarowym kształcie. Jeszcze kilka lat temu bardzo modnym sposobem ułożenia paneli była jodełka. Jednak najlepiej panele ułożone w jodełkę wyglądały na bardzo dużych przestrzeniach.

Rodzaje paneli – jakie wybrać do pokoju?

Oprócz paneli laminowanych istnieją także winylowe i drewniane. Panele laminowane do pokoju są wykonane z płyty HDF lub MDF oraz warstwy dekoracyjnej i zewnętrznej. Ostatnia warstwa zabezpiecza przed uszkodzeniami i odbarwieniem wzoru. Można je układać na klej lub „na klik”. Panele winylowe, podobnie jak laminowane mogą imitować kamień, marmur lub beton. Ich popularność z każdym rokiem rośnie. Z kolei panele drewniane są wykonane z drewna naturalnego. Dużą zaletą tych paneli jest możliwość ich odnawiania za pomocą odpowiednich impregnatów.

Oferta paneli jest bardzo bogata i tylko od oczekiwań inwestora zależy to, jaki rodzaj paneli wybierze do swoich pomieszczeń.