Skip to content Skip to footer

Jak sprawnie kupić węgiel workowany?

Ceny węgla detaliczne jak powszechnie wiadomo nie należą do najniższych, dlatego też warto dowiedzieć się, jak wybrać najlepszy węgiel i nie dać się oszukać przy jego zakupie. Niniejszy artykuł to idealny wybór właśnie dla tych osób, które w najbliższym czasie planują zakup worków z węglem, ale niestety nie mają zielonego pojęcia jak za to się zabrać.

O czym należy pamiętać?

Kupując węgiel węgiel w workach warto spytać swojego sprzedawcę o certyfikaty i stosowne zaświadczenia. To właśnie dzięki tym dokumentom dowiemy się, skąd tak naprawdę pochodzi węgiel workowany. Niestety dość często można natrafić na oszustów, dlatego też warto dokonywać zakupu u zaufanych i godnych polecenia sprzedawców, którzy mogą pochwalić się dobrą renomą. Jak łatwo się domyślić węgiel z porządnej, polskiej kopalni jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż na przykład węgiel sprowadzany z Rosji.

Na jaki parametr zwrócić uwagę?

Ceny węgla detaliczne wbrew pozorom nie są wcale najważniejszym parametrem. Bardzo ważną rolę odgrywa również kaloryczność opału, czyli ilość ciepła, którą można uzyskać po spaleniu jednego kilograma węgla. Słabej jakości węgiel workowany charakteryzuje się dość niską kalorycznością na poziomie około 22 MJ/kg. W Polsce najczęściej spotykany jest oczywiście węgiel kamienny o kaloryczności 27–28 MJ/kg.

Wybierając węgiel w workach warto sprawdzić również jego wilgotność oraz jego zwartą bryłę. Szczególną uwagę należy zwrócić także na czystość samego węgla, a dokładniej mówiąc na to, czy nie posiada on w swoim składzie żadnych kamieni.

Czy warto postawić na węgiel w workach?

Węgiel workowany jest ciekawą alternatywą dla worka sprzedawanego luzem, dlatego też warto dokładnie mu się przyjrzeć. Przy jego zakupie jest zdecydowanie mniejsze ryzyko, że będzie on wilgotny. Unikać należy przede wszystkim tych punktów sprzedaży, w których to składowany węgiel jest na zewnątrz, dlatego też może być wilgotny. Nasączony węgiel i miał waży o wiele więcej, niż ten wysuszony w workach. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto zamówić jeden worek węgla na próbę z kilku różnych miejsc, dzięki czemu będzie można samodzielnie sprawdzić, jak paliwo zachowywać będzie się w piecu. Sprawdzanie jakości węgla na tzw. „oko” nie zawsze jest dobrym pomysłem. Pomyłki w zakupie mogą drogo kosztować, dlatego też warto postawić do dobrego sprzedawcę.